Плеврит – запалення плеври, що виникає в результаті відкладення на її поверхні фібрину, серозної рідини або гнійного ексудату.
Плевра розташовується навколо кожної легені, складається з двох листків. Вісцеральна плевра покриває легені і відокремлює їх один від одного.
Париетальна плевра знаходиться на зовнішній поверхні легенів і забезпечує відсутність тертя листків легень під час дихання. Між двома листками легких знаходиться невеликий простір наповнено рідиною, яка забезпечує нормальне дихання. У нормі плевральної рідини не повинна перевищувати 25 міл. При наявності плевриту, кількість рідини збільшується, відбувається запалення плевральної порожнини, що і призводить до виражених симптомів.
Причини плевриту
Плеврит, як і інші захворювання дихальної системи, може мати інфекційний або неінфекційний перебіг. До першої групи належать бактерії: пневмококи, стрептококи, стафілококи, мікобактерії туберкульозу, рикетсії, а також віруси і гриби. До неінфекційного плевриту може привести злоякісні новоутворення, системні захворювання сполучної тканини, травми грудної клітини та інші причини. Найбільш частіше до плевриту призводять такі захворювання як: гострий, хронічний бронхіт; пневмонія; туберкульоз легенів, інфаркт легені; кандидоз легкого; травми грудної клітки; онкологічне захворювання; системні хвороби сполучної тканини: ревматоїдний артрит. Існує велика кількість захворювань, які здатні привести до розвитку плевриту. Плеврит найчастіше розвивається як ускладнення після основного захворювання дихальної системи.
Клінічна картина при плевриті виражена і характеризується болями в боці, які посилюються при вдиху і кашлі, ходьбі. Болі стихають в положенні лежачи на ураженому боці. Також відзначається обмеження дихальної рухливості грудної клітки. При перкуторних звуках прослуховуватися ослаблене дихання і шум тертя плеври.
Крім основних симптомів у хворого відзначається:
підвищення температури тіла від 37,5 до 40 градусів;
сухий кашель; болі в грудях і грудній клітці, підребер’ї;
гикавка; болі в животі, порушення стільця, метеоризм;
болі при ковтанні; пітливість; озноб, лихоманка;
підвищена втома, відсутність апетиту.
Симптоми плевриту безпосередньо залежать від виду і класифікації патологічного процесу. Перераховані вище симптоми можуть свідчити про наявність і інших захворювань, тому поставити діагноз може тільки лікар після результатів обстеження .