Зубна емаль є найміцнішою речовиною в людському організмі. Цей напівпрозорий твердий зовнішній шар виконує важливу роботу: він захищає зуби від щоденних навантажень при відкушуванні і жуванні, від перепадів температури при вживанні холодних і гарячих продуктів чи напоїв, а також від руйнівного впливу кислот та інших хімічних речовин.
Як відбувається руйнування емалі
Причин, за якими емаль зуба починає руйнуватися, досить багато. Це споживання занадто великої кількості газованих і фруктових напоїв, недостатня гігієна порожнини рота та інше. У результаті бактерії, які харчуються цукром, починають посилено розмножуватися, при цьому підвищується рівень кислотності, а емаль руйнується.
Солодке - причина ерозії емалі
Непомірне споживання цукерок або кислих продуктів - усе це також руйнує зубну емаль.
Сухість у роті знижує захист емалі
Сухість у роті, пов'язана з недостатнім слиновиділенням. Слина запобігає карієсу, нейтралізуючи кислоти і змиваючи залишки їжі.
Печія прискорює руйнування емалі
Кислотний рефлюкс при таких захворюваннях, як гастроезофагальна рефлюксна хвороба (печія), булімія або алкоголізм, шлункова кислота потрапляє в ротову порожнину, роз'їдаючи зубну емаль. Блювота, що виникає при цих станах, також піддає зуби впливу шлункової кислоти.
Препарати, що прискорюють руйнування емалі
Певні медичні препарати та добавки з підвищеним вмістом кислоти, наприклад, аспірин або вітамін С.
Підвищене стирання емалі
Занадто інтенсивна чистка зубів або бруксизм (нічний скрегіт зубами) також здатні порушити цілісність емалі.
Симптоми ерозії емалі
Підвищення больової чутливості зубів при вживанні холодних, гарячих продуктів чи напоїв.
Як виглядає ерозія емалі
Деформація поверхні зубів (можуть спостерігатися гострі краї, тріщини), гладкі блискучі ділянки на емалі зубів (оскільки ерозія провокує втрату мінеральних речовин у цих місцях), пожовтіння зубів, поява западин на жувальній поверхні зубів.
Основи захисту емалі
Найголовніше, про що необхідно пам'ятати: при ерозії емалі ризик розвитку карієсу підвищується. Ретельний догляд за зубами в домашніх умовах і систематичне відвідування стоматолога - ось ті заходи, які допоможуть зберегти здоров'я ваших зубів.
Менше кислот
Зменшіть споживання кислих фруктових соків і газованих вод. Пийте їх лише під час прийому їжі, щоб звести до мінімуму негативний вплив на емаль. Перейдіть на продукти зі зниженим вмістом кислоти, наприклад, починайте пити низькокислотний апельсиновий сік.
Тримайтеся за соломинку
Пийте газовану воду або фруктові соки через соломинку. Це допоможе уникнути прямого потрапляння кислоти на зуби.
Кислотно-лужний баланс
Закінчуйте прийом їжі склянкою молока або шматочком сиру для нейтралізації кислотності. Жуйте жуйку без цукру, яка містить ксиліт. Це знижує кислотний баланс і провокує вироблення слини, яка, у свою чергу, зміцнює зуби основними мінералами.
І знову щітка
Використовуйте зубні щітки з м'якими волокнами і не чистіть зуби занадто активно. Після прийому їжі чистіть зуби не раніше, ніж через годину після прийому кислих продуктів. Кислота розм'якшує емаль, і її можна легко пошкодити. Використовуйте фтор зубну пасту. Проконсультуйтеся зі стоматологом з приводу використання лікувально-профілактичних зубних паст, які знижують чутливість зубів або захищають зубну емаль від ерозії.