Щитовидна залоза розташована на передній поверхні шиї і має форму «метелика». Ця маленька залоза контролює всі процеси в організмі за рахунок вироблення гормонів. При патології щитовидної залози рівень гормонів змінюється, відбувається збій у всіх системах і органах. Далі вашій увазі представляються найбільш поширені симптоми.
Різка надбавка у вазі до 10-20 кілограм без видимих причин, на тлі звичного харчування може бути викликана нестачею рівня гормонів щитовидної залози. Цей стан називається гіпотиреоз. При надлишковій продукції щитовидною залозою гормонів, обмінні процеси в організмі прискорюються, що призводить до патологічного схудненню. Такий симптом характерний для гіпертиреозу (синдрому тиреотоксикозу).
Відчуття «грудки» в горлі, почуття «здавлення» і задухи, як ніби щось заважає або ви ось-ось розплачеться - так описують ознаки вузлових утворень у щитовидній залозі пацієнти. При збільшенні обсягу щитовидної залози, зростанні вузлових утворень, у тому числі з причини йоддефіциту або онкопатології, передня поверхня шиї деформується, хворі не можуть носити водолазки і шарфи.
Гормони щитовидної залози впливають на роботу всіх органів, у тому числі і серця! При нестачі гормонів (гіпотиреозі), серце скорочується повільно, рівень артеріального тиску знижується, з'являються набряки на руках, ногах і обличчі. При гіпертиреозі серце навпаки починає посилено скорочуватися, пульс може досягати 150-200 ударів на хвилину, тиск підвищується, що дає додаткове навантаження на серце.
Емоційна лабільність, перепади настрою, випадання волосся також характерні для патології щитовидної залози. При гіпотиреозі зазвичай комфортна температура починає здаватися низькою, люди можуть у теплу погоду надягати пальто і шапки. При гіпертиреозі, навпаки, відчувають себе комфортніше в більш прохолодному приміщенні.
Для гіпотиреозу характерно:
сухість шкіри і ламкість нігтів,
оніміння або поколювання в руках,
запори,
порушення менструального циклу.
Для гіпертиреозу характерні:
м'язова слабкість і тремтіння в руках,
сухість і двоїння в очах, відчуття «піску»,
діарея,
порушення менструального циклу або його відсутність.
Хто ж у зоні ризику? Лікарі рекомендують кожні 5 років всім людям старше 35 років здавати кров для визначення рівня гормонів щитовидної залози. Якщо у вашій родині хтось із близьких родичів мав подібні проблеми, пройдіть тест зараз!
Найбільш поширеною причиною гіпотиреозу вважається аутоімунний тиреоїдит - стан, коли власна імунна система атакує здорові клітини щитовидної залози. У результаті тканини пошкоджуються, залоза перестає виробляти гормони. В інших випадках гіпотиреоз може бути викликаний патологією гіпофіза.