Як запідозрити
Підступність позалегеневої форми туберкульозу полягає в тому, що у неї немає специфічних ознак - вона маскується під звичайні хвороби. Наприклад, запалення сечостатевої системи або артрит. При цьому легені ніяк не турбують: немає ні кашлю, ні мокрот. Тому запідозрити розвиток цієї хвороби ось так відразу не можна. Але все ж таки хоч і одна, але дуже суттєва зачіпка є - людина не може одужати, незважаючи на те, що пройшов повний курс лікування з того чи іншого захворювання. Якщо лікуючий лікар грамотний, він відправить тебе на дообстеження до спеціалізованого туберкульозного центру. Але якщо з таким тобі не пощастило, не тягни і вирушай туди сама. Твій елементарний ревматизм, який не беруть навіть дорогущі антибіотики, може виявитися туберкульозом суглобів!
Як діагностують і лікують
Як правило, проводять гістологічне дослідження шматочка ураженої тканини. Але якщо дістати його неможливо, наприклад, якщо вражена сітківка ока, то в якості діагностики призначають тест-терапію. Щось на зразок неповного курсу лікування. Якщо в перші ж тижні стан хворого покращується, значить, туберкульоз таки є. При цьому при лікуванні позалегеневих форм туберкульозу медики все частіше вдаються до хірургічного методу (там, де це прийнятно). Так зменшується ймовірність рецидивів: немає вогнища - немає проблеми. Лікування займає мінімум півроку. Якщо з'явилися ускладнення, скажімо, відбулася деформація суглоба - довше.
При цьому повернути такому суглобу повноцінну функцію вже не вийде. Тому-то так важливо не зволікати з походом в тубцентр. Адже якщо вилікувати туберкульоз якогось органу на ранній стадії, то він буде працювати, як і колись, і навпаки.
Хто в групі ризику
Люди, що проживають в екологічно неблагополучних регіонах; ВІЛ-інфіковані, а також люди з хронічними захворюваннями, оскільки нескінченна боротьба організму за здоров'я вимотує імунну систему. А вона - найпотужніший ворог туберкульозу.
Кращим захистом від хвороби є зміцнення імунітету. Для цього необхідні: повноцінний сон (не менше 8 годин), збалансоване харчування (різноманітне і вітамінне), регулярні заняття спортом (біг, басейн або зарядка), щоденні прогулянки на повітрі (не менш 40 хвилин), загартовування (обливання холодною водою або прийом контрастного душу). Без цих заходів ніяка чудо-таблетка не зробить імунітет сильним. Особливий ворог імунітету - стреси. Тому реагуй на неприємності з холодною головою.