Системний червоний вовчак - захворювання сполучної тканини, яке проявляється ураженням ряду органів та систем. Хвороба виникає внаслідок порушення імунологічних процесів в організмі, при якому антитіла, які виробляє організм, пошкоджують ДНК здорових клітин. Хворіють переважно молоді жінки.
Назва хвороби «вовчак» (також «вовчий лишай») пов'язана із зовнішнім виглядом уражених місць шкіри, що нагадують вовчі укуси. Хвороба може перебігати із загостреннями, тривалими ремісіями, а іноді хронічно.
При гострому перебігу спостерігають гарячку, біль у суглобах (іноді гострий поліартрит, який зазвичай не призводить до деформації суглобів). Зміни на шкірі досить різноманітні. У половині випадків з'являється характерне почервоніння на щоках і крилах носа у вигляді «метелика». Іноді в процес залучаються печінка, селезінка, лімфатичні вузли, ЦНС. Часто знаходять зміни нирок, які проявляються, нефротичним синдромом, підвищенням артеріального тиску. Прогрес ураження нирок часто призводить до хронічної ниркової недостатності, як це сталось з Селеною Гомес.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Екзема: що не можна їсти?
При хронічному перебігу хвороба може розвиватися поступово, без гарячки, іноді з ізольованим ураженням якогось органу, наприклад суглобів, шкіри чи нирок.
Жінки хворіють на вовчак значно частіше, ніж чоловіки. Ліків, які зможуть вилікувати пацієнтів поки немає. У процесі лікування медики можуть призначати різноманітні препарати та навіть курси хіміотерапії.