Якщо Ви вирішили посадити у себе в саду обліпиху, необхідно чітко визначити, які особливості обліпихи для Вас найважливіші: врожайність, терміни дозрівання, наявність чи відсутність колючок. Оскільки обліпиха, культура дводомна, то висаджувати потрібно одразу два саджанці.
Обліпиха — світлолюбива рослина, тому плодоносити і давати стабільно високі урожаї буде на добре освітлених ділянках, захищених від вітрів. Найкраще висаджувати молоді саджанці обліпихи навесні. Посадкові ями готують заздалегідь розміром 60*60 см, між рослинами потрібно дотримуватись відстані близько 2-ох м. У посадкові ями додають річковий пісок, змішавши його зі звичайним садовим ґрунтом, вносять компостні добрива і при першому поливі використовують стимулятори вкорінення. Ґрунт для обліпихи може бути нейтральним або із слабокислою реакцією. Якщо після посадки рослина росте дуже повільно, не переживайте, це одна з особливостей обліпихи. Терміни дозрівання ягід обліпихи — кінець вересня. Збирати їх можна до початку заморозків. Зрілі плоди обліпихи соковиті, різних відтінків оранжевого кольору, мають приємний кислуватий присмак.
Про користь ягід обліпихи можна говорити дуже багато. Перш за все, обліпиху цінують за вміст в ягодах каротин і каротиноїди. А вітамін С здатен покращити виділення жовчі і відновити роботу щитовидної залози. Обліпихові ягоди нормалізують роботу нервової системи, заспокоює та знімає стрес. Їх ще називають природним антидепресантом. А ще можна перетерти ягоди обліпихи з медом і вийде чудовий засіб від кашлю. Ягоди обліпихи не втрачають своїх корисних властивостей при заморожуванні. Вживання ягід обліпихи вважається чудовою профілактикою тромбоутворенню, адже сік покращує склад крові. Косметологи стверджують, що обліпиха уповільнює процес старіння шкіри. Велику цінність має і масло обліпихи. Воно покращує роботу стравоходу. Але не тільки ягоди обліпихи корисні. Гілочки і листя містять також безліч вітамінів.
Якщо говорити про використання ягід обліпихи в народній медицині і кулінарії, то говорити можна безкінечно, завдяки великій кількості вітамінів в ягодах. Обліпиху з легкістю можна віднести до числа найвітамінніших рослин. Є безліч рецептів як приготувати корисну обліпихову олію, настоянку, кулінарних смачних страв та ін.