Загальновідомо, що літні люди більше схильні до інфекційних хвороб. Але існують поради, котрі допоможуть зменшити цей ризик.
З віком, особливо після 55-60 років, більшість людей переживає поступове, прогресуюче пригнічення імунітету. Швидкість цього процесу має суто індивідуальний характер. Він зачіпає основні структурні компоненти імунної системи: стовбурові клітини і Т- і В-лімфоцити, що утворюються з них, та макрофаги. Саме зниження стовбурових клітин є основною причиною зниження імунної відповіді у людей похилого віку. Однак у дослідженнях показано, що абсолютна кількість Т-і В-клітин при цьому не знижується, але змінюється їхня функціональна активність, знижується фагоцитарна активність макрофагів.
Також спостерігається зниження продукції компонентів неспецифічної ланки імунітету (інтерферони, система комплементу), проте ця ланка страждає менш виражено і її участь у підтримці захисної функції імунітету у літніх людей, на відміну від інших вікових груп, зростає. У людей старше 80 років особливо страждають функції Т-системи імунітету, зокрема, здатність розпізнавання аутоантигенів макрофагами та лімфоцитами, пригнічена активність хелперних Т-клітин.
То що треба робити літнім людям, щоб втримати свій імунітет на рівні?
1. Фізична активність (бажано на свіжому повітрі).
2. Правильне харчування (кисломолочні продукти, свіжі фрукти та овочі, білкові продукти, продукти багаті на селен, цинк, магній).
3. Полівітаміни (комплекси, що містять селен, цинк, магній), рослинні біостимулятори (ехінацея, рожева радіола). Перед прийомом вітамінів і біологічно-активних добавок необхідно проконсультуватися з лікарем.
Головне пам'ятати, що старість - не вирок, а прекрасна пора життя.