Сніданок — основний прийом їжі, від якого залежить, як мине день. Пропускати його категорично не можна: у такому разі ви багато з'їсте за вечерею, що точно призведе до зайвої ваги та порушення метаболізму. Однак і трапезувати вранці тим, що знайшлося в холодильнику «з учора», — сумнівна справа. Ми зібрали 14 смачних, корисних та максимально простих сніданків, для приготування яких не потрібно нічого, крім зручної плити та 15–20 хвилин вільного часу.
Найкращі варіанти для ранкового прийому їжі
Вівсяна каша з фруктами та ягодами. Справжня англійська класика, багата на корисні вітаміни, складні вуглеводи і насичений смак. Фрукти та ягоди можна брати будь-які або замінити їх на сухофрукти та навіть горіхи.
Тост з авокадо та слабосоленою сьомгою. Основу краще вибрати з борошна грубого помелу, авокадо — стиглий і добре розім'ятий, а рибу — обов'язково свіжу, не надто пересолену.
Млинці з куркою та грибами. Для приготування млинців можна використовувати не пшеничне, а вівсяне або кукурудзяне борошно: так сніданок виходить поживним і не калорійним.
Паровий омлет з пармезаном. Можна приготувати його на водяній бані, у мультиварці або зварити в пакеті. Паровий омлет вражає ніжністю та м'якістю, ідеальний навіть для малюків.
Шоколадний кекс у чашці. Готувати його простіше нема куди: достатньо змішати в ємності інгредієнти, які зазвичай містять холодильники на кожній кухні — какао, молоко, борошно, яйце і трохи цукру. Треба збити все до однорідної маси та відправити чашку в мікрохвильову піч на 5 хвилин.
Запечені сирники із соусом. Для випічки можна використовувати маленькі силіконові форми, а соус приготувати зі свіжих або заморожених ягід у блендері.
Шакшука. Незвичайна та дуже смачна яєчня з помідорами, цибулею та болгарським перцем стане улюбленим сніданком тих, хто зранку любить поїсти ситніше.
Шаурма. У лаваш загортається нежирне м'ясо (куряча грудка або індичка), трохи білокачанної капусти, свіжий огірок, натертий на великій тертці сир, а як соус використовується кефір, змішаний зі сметаною та зеленню.
Смузі з додаванням банана. Банан має високу калорійність (порівняно з іншими фруктами), запас калію і магнію, корисний для серця і судин. Інші фрукти можна вибрати на свій розсуд: від персиків до яблук.
Цільнозерновий бутерброд з моцарелою та помідором. Можна додати до цієї дружньої компанії базилік — і вийде практично капрезе з ароматним хлібом.
Гранола домашнього приготування. Запечені та порізані на шматочки мультизлакові пластівці з додаванням горіхів, сухофруктів та меду – справжній мастхев любителів правильного харчування.
Молочна рисова каша з медом. Сніданок, знайомий із самого дитинства, не можна назвати найправильнішим з точки зору дієтологів, але й нічого занадто шкідливого та жирного в ньому немає.
Нежирний сир (солоний або солодкий). Можна змішати його з полуницею та малиною, або навпаки — додати трохи сиру, зелені та дрібку солі.
Ліниві вареники. Для їх приготування необхідно перемішати сир із борошном, цукром і яйцями, після чого сформувати вигнуті кульки та зварити їх у киплячій воді.
Смачного!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 ознак, що дитина не висипається
Що не можна забороняти дітям?
Салат з крабовими паличками, сиром і помідорами
Класичний чізкейк з мандаринами: зможе приготувати кожен