Фармакологічна група. Снодійні та седативні засоби. Код АТС N05С F01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Сомнол (зопіклон) є снодійним препаратом із групи психотропних засобів - похідних циклопіролону. Механізм дії препарату до кінця не вивчений. Вважають, що зопіклон зв'язується з рецепторами g-аміномасляної кислоти, специфічними до похідних циклопіролону, і посилює гальмуючу дію g-аміномасляної кислоти на мозок.
Фармакокінетика. Сомнол швидко всмоктується після прийому всередину, його концентрація в плазмі крові досягає максимуму протягом 0,5-1,5 годин. В організмі препарат метаболізується з утворенням активного N-оксиду зопіклону, а також кількох неактивних метаболітів. Період напів виведення зопіклону і його активного метаболіту коливається від 3,5 до 6 годин і дещо збільшується при вираженій нирковій недостатності, а також у хворих літнього віку.
Зопіклон і його метаболіти виводяться із сечею (4-5% у незмінному стані), і в незначній кількості - через легені. Через 24-48 годин з організму виділяється майже 100% введеної дози зопіклону.
Показання для застосування. Препарат застосовують для лікування транзиторного або ситуаційного безсоння, а також для короткотривалого лікування хронічного безсоння, у тому числі і тоді , коли воно розвивається внаслідок порушень психіки.
Спосіб застосування та дози. Сомнол приймають за призначенням лікаря.
Дорослим звичайно призначають внутрішньо в дозі 7,5 мг (1 таблетка), яку приймають перед сном.
Пацієнтам із порушенням функції нирок і печінки, а також хворим літнього віку лікування рекомендується починати з дози 3,75 мг (1/2 таблетки), у разі потреби лікар може поступово збільшити дозу препарату, приймаючи до уваги чутливість пацієнта. Максимальна добова доза - 15 мг (2 таблетки).
Побічна дія.
Спостерігаються не часто.
Частіше зустрічаються такі симптоми: гіркий або металевий присмак у роті, погане самопочуття, запаморочення, головний біль, сонливість, сухість у роті. Іноді можливий розвиток підвищеної збудливості, агресивності, сплутаності свідомості, депресії, погіршення пам'яті, галюцинацій, нічних жахів. Іноді спостерігаються реакції підвищеної чутливості (висипання, кропив’янка), у поодиноких випадках - піднесений настрій, порушення координації рухів.
При припиненні прийому препарату іноді можливий розвиток синдрому „відміни” (часте пробудження, поновлення безсоння), а при тривалому застосуванні препарату може розвинутись медикаментозна залежність.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до препарату, тяжка міастенія, тяжка печінкова недостатність, виражений синдром апное під час сну, дихальна недостатність. Вагітність і період лактації.
Сомнол не рекомендується призначати дітям.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Седативну дію Сомнолу можуть підсилювати інші препарати, що пригнічують діяльність ЦНС (транквілізатори, антидепресанти, снодійні, антипсихотичні, проти епілептичні, антигістамінні засоби) і алкоголь.
Одночасне застосування препаратів, аналогічних похідним бензодіазепіну, і наркотичних анальгетиків може призвести до підсилення ейфорії і підвищення ризику розвитку медикаментозної залежності.
Дія Сомнолу може підсилюватися, якщо препарат застосовується разом з інгібіторами печінкових ферментів (особливо цитохрому P450).
Передозування. Передозування Сомнолом може викликати пригнічення діяльності ЦНС, при якому спостерігається комплекс симптомів від сонливості до коми. Якщо діагноз передозування встановлений за короткий проміжок часу після прийому препарату, доцільно промити шлунок. Застосовують симптоматичне лікування, підтримують дихання і серцеву діяльність. Як антидот можна використовувати антагоніст бензодіазепінових рецепторів флумазеніл (в умовах стаціонару). Застосування гемодіалізу неефективне.
Особливості застосування.
Після прийому Сомнолу не можна керувати транспортними засобами або використовувати роботу оператора різноманітних пристроїв і механізмів.
Застосовувати в період вагітності і грудного годування не рекомендується. Якщо безсоння обумовлене депресією, то депресію варто усунути до початку застосування Сомнолу.
При застосуванні Сомнолу та інших снодійних і седативних засобів може розвинутися залежність. Ризик розвитку залежності і звикання мінімальний, якщо тривалість лікування не перевищує 4-х тижнів, але зростає при збільшенні дози і тривалості прийому препарату.
У цьому випадку при швидкій відміні препарату може розвинутися почуття страху, головний біль, біль у м'язах, внутрішня напруженість, сплутаність свідомості, занепокоєння, у важких випадках - зміни особистості, чутливості до подразників, галюцинації або судоми.
Препарат рекомендується відміняти поступово (кожен раз зменшувати дозу, що приймається наполовину).
Умови та термін зберігання.
Зберігати в сухому, темному місці при температурі не вище 25°С. Збepiгaти в нeдocтyпнoмy для дiтeй мicцi!
Термін придатності – 3 роки.
Умови вiдпycку. За рецептом.
Упаковка. По 10 таблеток, вкритих оболонкою у блістері; по 1 або 2 блістери в картонній пачці.
Виробник. АТ «Гріндекс», Латвія.
Адреса. Вул. Крустпілс, 53, Рига, Латвія, LV-1057.