Як позбутися целюліту? Проблема в'ялої шкіри знайома кожній жінці і дівчині. Ми підкажемо 4 етапи, які допоможуть вам перемогти целюліт. Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Целюліт простими словами - це застій води і жиру в тілі. Позбутися його можна, головне дотримуватися ключових правил, а це - правильне харчування, фізичні навантаження і водний баланс. Причиною целюліту стають проблеми з циркуляцією крові, лімфатичної системи, накопичення токсинів, відходів, затримка рідини.
Целюліт ділиться на три типи:
· М'який целюліт
· Жорсткий целюліт
· Апельсинова шкірка
1 крок атаки: відлущування
Відлущування допоможе вам позбавитися від відмерлих клітин шкіри, застосовувати його слід як мінімум 1 раз в тиждень. Також відлущування допоможе активізувати, оновити клітини шкіри і посилити дію антицелюлітних продуктів.
Можна використовувати як професійні косметичні пілінги і скраби, так і домашні рецепти, наприклад, роздроблену морську сіль з гелем для душу або мелену каву. Наносити скраб на тіло слід за допомогою масажної рукавиці круговими рухами. Після масажу направте струмінь холодної води на ноги, стегна, сідниці, потім змініть воду на гарячу і повторіть те ж саме, потім знову на холодну.
2 крок атаки: масаж + антицелюлітний засіб
Щоденний 5-хвилинний масаж проблемних зон за допомогою рукавиці допоможе розігнати апельсинову кірку. Рухи робіть кругові у напрямку до серця. Це допоможе вам розслабитися, активувати лімфотоку і поліпшити кровообіг. Після масажу нанесіть антицелюлітний засіб на проблемні зони, роблячи при цьому кругові рухи. Крім антицелюлітних препаратів можна використовувати мигдальне або кокосове масло.
3 крок атаки: здорове харчування
Здорове харчування - це одне з основних правил позбавлення від целюліту. Здорова їжа допоможе вам швидше спалювати жир, усунути в'ялість на шкірі, оздоровити організм, вивести токсини і шлаки. Не забувайте щодня випивати 1,5-2 л чистої негазованої води, доповнювати і заміняти воду можна зеленим чаєм без цукру, сечогінними засобами. Уникайте вживання продуктів з рафінованого борошна, цукру, борошняних виробів, солодощі і жирних страв.