Самообстеження потрібно робити кожен місяць в один і той же день, для точності поставте нагадування на телефоні. Для початку переконайтеся, що в кімнаті хороше освітлення, роздягніться до пояса і встаньте напроти дзеркала.
Крок 1Опустіть руки на стегна і уважно огляньте груди. Грудей повинні бути однакової форми, розмір може трохи відрізнятися. Нахиляйтеся в різні боки і спостерігайте, як переміщаються груди. Це повинно відбуватися плавно і однаково, не повинно бути ніяких "перешкод".
Крок 2Підніміть руки вгору і ще раз уважно перегляньте груди. Зробіть нахили, звертаючи увагу на рухи грудей. Ретельно прощупайте пахви на наявність ущільнень.
Крок 3Уважно обстежте шкіру грудей і ареолу на предмет почервоніння, подразнень, втягнення, вибухне, виразок, "лимонної кірки", виділень з соска, скоринки, набряку і так далі.
Крок 4Заведіть одну руку за голову і долонею другої руки починайте промацувати груди. Рухайтеся спірально за годинниковою стрілкою, починаючи з країв, повільно наближайтеся до соску. Шукайте ущільнення і вузлики. Перший раз рухи повинні бути погладжуючі, другий раз натискайте сильніше. Теж саме повторіть з іншою груддю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виділення із сосків: про що свідчить тривожний симптом Крок 5Ляжте на спину і повторіть промацування за тією ж методикою. При цьому міняйте положення рук з боку обстежуваних грудей, витягайте їх вгору, виводьте за голову або в сторону.
Крок 6Якщо ви не впевнені, що відчуваєте, спробуйте обстежити груди стоячи в душі. Мокра шкіра може бути податливіша.
Якщо раптом ви виявили щось недобре, не потрібно панікувати. Далеко не всі зміни в грудях є симптомами хвороби. У зв'язку з менструальним циклом структура молочної залози може змінюватися природним чином на деякий час. Якщо вас щось насторожило, зачекайте кілька днів і перевірте це місце ще раз.
Після повторної перевірки, якщо зміна залишилося, не відкладайте візит до мамолога. Крім можливих злоякісних утворень, жіночі груди схильна ще і ряду інших захворювань, які також важливо виявити на початку їх розвитку.