Психічно здорова людина ніколи не завдає собі каліцтв і травм навмисно, але в разі різних відхилень від норми у хворого може виникати нав'язливе і непереборне бажання до самоушкодження своєї шкіри . Ці дії можуть бути мимовільними або несвідомими і завжди пов'язані з тими чи іншими відхиленнями в психіці. Людина може розрізати шкіру, дряпати її, кусати свої щоки або губи, виривати волосся або обкушувати нігті і шкіру навколо них. Для позначення такої патології лікарі використовують термін "патомімія". У перекладі з грецької це слово означає таке поняття як "зображення страждань і болю".
Сучасний ритм життя часто призводить до розвитку психічних розладів і депресивних станів, і саме тому кількість хворих з патомімію неухильно зростає. За даними статистики, ця патологія спостерігається у 0,8% людей, і їх більшу частину складають жінки. Найбільш часто патомімія починає розвиватися в підлітковому віці.
Патомімія
Патомімія (або штучний дерматит, артіфіціальной дерматит) - це захворювання, яке вимагає втручання не тільки дерматологів, але і психотерапевтів і неврологів.Шкірні ушкодження наносяться хворим самостійно з метою імітації хвороби. Такі дії викликаються аутоагресією, яка завжди є наслідком психічних відхилень, алкоголізму, поведінкових порушень або важких депресивних станів. Саме тому нанесення самоушкоджень вивчається таким розділом медицини, як психодерматологія.
Патомімія завжди пов'язана з аутоагресивні діями, спровокованими різними психічними відхиленнями. Різноманітність таких патологій вимагає диференційного підходу до терапії. Зазвичай патомімії викликаються невротичними станами, психозами або психопатії. При таких патологіях хворі відносяться до себе некритично і самостійно не звертаються за допомогою до психотерапевта, а приходять на прийом до дерматолога.
Досвідчений лікар може запідозрити справжню природу захворювання і направити пацієнта до відповідного фахівця. Іноді патомімії провокуються ендокринологічні та генетичними відхиленнями або професійними захворюваннями. Самоушкодження при патомімії можуть наноситися: усвідомлено і демонстративно (при прикордонних станах); несвідомо (при явних патологіях психіки або поведінкових порушеннях); з метою отримання вигоди ( симуляція).
У більшості випадків самоушкодження наносяться хворим неусвідомлено і викликаються психічними відхиленнями. Патомімія може спостерігатися при таких психічних станах і розладах: - істеричне особистісний розлад; - органічні ураження мозку; - обсесивно-компульсивний розлад; -діссоціатівние розлади; - посттравматичний синдром; - розумова відсталість; -олігофренію; - шизофренію; -аутизм.
Шизофренія стає причиною патомімії. Аутоагресію проявляють люди, які хочуть уникнути емоційного перенапруження або конфлікту. Таке їх дію по відношенню до себе своєрідно заміщає страхи, відчуття власної неповноцінності або тривожності. За даними досліджень, самокаліцтва при патомімії спочатку наносяться у відповідь на психотравмуючі події, а потім бажання завдати собі травму може виникати внаслідок будь-якого, навіть самого мінімального, психологічного переживання. Хворий починає таємно (а іноді і демонстративно) наносити собі травми і вибирає, як правило, один і той же травмує спосіб (розчухи, порізи, обкушування нігтів і т. П.). Перед нанесенням каліцтва він панікує і переживає, але після вчинення дії відчуває почуття задоволення і заспокоєння. Патомімія не завжди є наслідком психічних патологій. Аутоагресія, що викликає самоушкодження, може розвиватися при: алкоголізмі і наркоманії; депресивних розладах; емоційній лабільності; інфантилізмі.
Різновиди аутоагресії при патомімії Самоушкодження, які були спровоковані патомімія, поділяють на такі різновиди: дерматоманія - нестримне прагнення до пошкодження шкірних покривів, їх придатків і слизових оболонок; оніхофагія - нестримне прагнення до пошкодження нігтів; дерматотлазія - нестримне прагнення до пошкодження шкіри навколо нігтьового ложа; хейлофагія - нестримне прагнення до пошкодження цілісності губ (або внутрішньої поверхні щік); трихотилломанія - нестримне прагнення до висмикування волосся. Однією з найбільш поширених форм дерматоманії є невротична екскоріація. При цьому стані хворий сам собі завдає повторні розчухи шкіри, і на тілі можуть спостерігатися надзвичайно різноманітні форми ушкоджень: від невеликих саден з почервонілими краями до глибоких ран з кров'яними корками і рубцями.
Діагностика Виявлення патомімії буває досить складним завданням. Пацієнти практично завжди приховують або не усвідомлюють справжнє походження ушкоджень і відмовляються від консультації психіатра. Відомі випадки, коли хворим вдавалося приховувати факт самопошкодження протягом багатьох років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Шкідливі гігієнічні звички, до яких ми привчаємо дітей
Чому діти не сплять ночами?
Легендарний вафельний торт буде ще смачнішим з цим рецептом (відео)
Вареники по-полтавськи - наче пухкі хмаринки з начинкою
Рекомендуємо прочитати:
Коментарі користувачів
#1. Larisa_K . Дата:6.09.2023 - 16:37
Дійсно дивні хвороби бувають! Патомімія - це взагалі виглядає як щось надумане, але ж люди в це вірять і навіть калічити себе можуть. Ось чудове відео нагуглила на цю тему derma.school/events/2401/2446-sindrom-myunhgauzena -nevrotichn-ekskoratc-ta-rozladi-harchovo-povednki