Головний біль (цефалгия) - поширений патологічний стан у людини. Вважається, що до 40% населення страждають головним болем. З урахуванням того, що багато людей не звертаються до лікаря при виникненні цього симптому, лікуються самостійно, частота поширення головного болю серед населення може досягати 90%. Як будь-яка хвороба, головний біль успішно піддається лікуванню в тому випадку, якщо фахівець грамотно виявив його причини.
Причини головного болю різноманітні. Вони багато в чому відображені в класифікації цього симптому, яка ділиться на первинну і вторинну.
I. Первинний головний біль.
- Мігрень.
-Головний біль напруги.
-Кластерний головний біль.
- Комплексний головний біль, що включає трансформовані мігрені і головний біль напруги.
Ці форми часто бувають медикаментозно-індуковані. Саме з ними найчастіше доводиться стикатися лікаря.
II. Вторинний головний біль.
-Головні болі, пов'язані з травмами голови і хворобами шийного відділу хребта.
- Головні болі при судинних розладах (атеросклероз судин мозку, гіпертонічна енцефалопатія, аневризма судини, інсульт і постінсультний стан, транзиторна ішемічна атака).
-Головні болі при несудинних захворюваннях мозку (доброякісні та злоякісні новоутворення, інфекції мозку і мозкових оболонок).
-Головні болі, пов'язані з вживанням хімічних речовин або з їх скасуванням (алкоголізм, в тому числі абстиненція, в народі «ломка»).
-Головні болі, пов'язані з інфекційним захворюванням (будь-які інфекційні хвороби, що локалізуються поза мозком, в тому числі латентні і уповільнені).
-Головні болі, пов'язані з обмінними (метаболічними) розладами (голодування, гіпоглікемія, тиреотоксикоз, передменструальний синдром).
-Головні болі, пов'язані з хворобами зубів, очей, вух, носа, придаткових пазух або інших утворень особи і черепа.
-Невралгія лицьового, трійчастого нервів, болючість нервових стовбурів.
Іноді причина головного болю залишається неуточненою. Головний біль може виникати при порушеннях сну і зміну погоди. Виникнення мігрені обумовлено змінами в генотипі. Цей вид головного болю провокується емоційним стресом, фізичним або розумовим напруженням, вживанням деяких продуктів (зокрема, кофеїн, червоне вино, пиво, деякі сири і так далі). Викликати напад мігренного болю може нестача сну, пропуск прийому їжі. Мігрень може з'явитися при зміні погоди, контакті з різким запахом. Яскраві мерехтливі вогні, велика висота також можуть спровокувати цей головний біль. Причину головного болю напруги часто не вдається виявити, в такому випадку її відносять до ідіопатичної, або психогенної. Її часто викликають порушення в емоційній сфері, тривожність, конфлікти в родині і на роботі, а також тривале напруження м'язів шиї (наприклад, постійна робота за комп'ютером, водіння автомобіля, напруга очей) і зловживання лікарськими препаратами (ацетилсаліцилова кислота і транквілізатори).
У дітей причиною головного болю може бути неправильна поза за партою в школі, носіння занадто важкого портфеля, перевтома, недосипання, особливо на початку навчального року.
Лікування мігрені включає в себе специфічні препарати - похідні ерготаміну і агоністи 1D / D рецепторів серотоніну. Неспецифічна терапія включає анальгетики та нестероїдні протизапальні засоби, а також часто церукал. Медикаментозне лікування бажано доповнювати психотерапевтичними методами. Показана аутогенне тренування, голкорефлексотерапія, фізіотерапія, лікувальна фізкультура і масаж. У лікуванні хронічного головного болю можна використовувати і препарати рослинного походження з м'яким заспокійливим ефектом. Особливо вони показані при головних болях у дітей і підлітків. Лікування вторинної головного болю включає терапію основного захворювання і препарати симптоматичної дії (анальгетики, ібупрофен).