Під придатками розуміють всі "прилеглі" до матки внутрішні статеві органи, тобто труби, яєчники і зв'язки. І, так як вони розташовані глибоко всередині, запалення їх виникає тільки трьома шляхами:
- Висхідним, при якому мікроорганізми, піднявши бунт в піхву жінки, проникають через шийного каналу в порожнину матки, а звідти в труби (і можливо далі). До цього шляху проникнення відносять і первинне вагінальне інфікування, і проникнення мікроорганізмів з прямої кишки, сечовивідних шляхів і т.д; -Низхідним, або вторинним шляхом. Досить рідкісна ситуація, виникає, коли в черевній порожнині вже є запальний процес, наприклад апендицит, і він, немов полум'я пожежі, перекидається на здорову тканину придатків, викликаючи запальний процес і там;
-Гематогенним. Цей шлях проникнення мікроорганізмів винятковий, так як кров за своєю природою - стерильне середовище. А якщо мікроби вільно пересуваються по організму через кров, заражаючи все на своєму шляху (в даному випадку придатки), - значить, або сепсис (зараження крові, вкрай важкий стан) вже настав, або настане найближчим часом. Як видно з цього списку, мікроорганізми є єдиною причиною запалення придатків.
СимптомиНаявність тих чи інших проявів сальпингоофориту залежить: від перебігу захворювання, чи то гострий процес, з різко вираженими симптомами, або хронічний, зі стертою, ледве помітною симптоматикою; від хвороботворності потрапив мікроорганізму, його види; від здатності організму протистояти мікроорганізмам і боротися із запальним процесом, від стану імунної системи. До основних клінічних симптомів відносять в першу чергу болі внизу живота, вони можуть бути різні за характером і силою. Можливий озноб, підвищення температури тіла, навіть до 38-40 градусів. Можуть бути розлади стільця по типу проносу, а також нудота і навіть блювота, але частіше вона одноразова. Поряд з шлунково-кишкової системою реагує і сечовидільна - болі під час сечовипускання, яке стає рідкісним, з малою кількістю сечі і т. д. Ще один з симптомів - виділення зі статевих шляхів. Характер цих виділень залежить від мікроорганізму, і варіацій тут дуже багато, аж до гнійних і навіть кров'янистих (у важких, ускладнених випадках).
ЛікуванняЖінці необхідно виключити незахищені статеві контакти, створити психічний і повний фізичний спокій, нормалізувати харчування. Для зняття больового синдрому і набряку призначають - Ібупрофен, Інтометацін і ін. Для підвищення імунітету - вітаміни С, Е, групи В. Для зняття алергічної дії мікробів на організм - антигістамінні препарати (наприклад, супрастин). Фізіопроцедури - УФО крові (детоксикація крові, активізація імунної системи, бактерицидний ефект), УВЧ на область придатків, пізніше електрофорез.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вісім причин нерегулярного менструального циклу