Інфільтративний туберкульоз по частоті виявлення посідає перше місце серед усіх форм туберкульозу органів дихання і зустрічається у 60-70% хворих.
Патогенез і морфологія. Інфільтративний туберкульоз - клінічна форма вторинного періоду туберкульозної інфекції, яка може виникнути як самостійна форма при екзогенної суперінфекції і ендогенної реактивації, а також як результат прогресування м'яко-осередкового і фіброзно-осередкового процесу.
Виниклий інфільтрат може мати розміри від 2-3 см в діаметрі до поразки цілої частки.
Морфологічно інфільтрат являє собою зону поліморфного ексудату, що заповнює просвіт альвеол і складається з великої кількості фібрину, макрофагів, мононуклеарів різного ступеня зрілості, помірної кількості поліморфноядерних лейкоцитів і слущенного альвеолярного епітелію.
Нерідко в цих зонах зустрічаються дрібні ділянки казеозного некрозу. Виникають ділянки часткової специфічної пневмонії з ураженням бронхів (бронходолевие інфільтрати) і з тенденцією до злиття і поширенню процесу в межах 1-2 сегментів, рідше - частки легкого.
У менш сприятливих випадках навколо інфільтрації розвивається капсула і може сформуватися інфільтративно-пневмонічна туберкулема.
При прогресуючих формах інфільтративного туберкульозу розвиток процесу йде або в сторону перетворення в казеозную пневмонію, коли казеоз починає переважати над ексудативним запаленням, або в бік розпаду.
Виникає розпад у вигляді розплавлення казеозного центру в такому інфільтраті є новим етапом захворювання, з яким пов'язано насамперед бронхогенное розвиток процесу.
З огляду на що збереглася еластичності перікавітарной легеневої тканини і відсутність масивного фіброзу, такі каверни добре піддаються коллапсотерапії і можуть згодом зарубцюватися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-3 маски для волосся з гарбузаПри будь-якої локалізації інфільтративного туберкульозу відзначається реакція з боку плеври. Це можна пояснити тим, що процес поширюється по лімфатичних шляхах з вісцеральної і міждолевий плеври до кортикальної паренхімі і назад, так як саме ці відділи особливо багаті лімфою.