Хвороба котячої подряпини, а по - науковому доброякісний лімфоретикульоз - інфекційне захворювання, яке може з'явиться у дитини після тісного контакту з кішками. Його викликає дрібна паличка - бартонелла, яка є представником нормальної мікрофлори порожнини рота кішки. Зазвичай хворіють саме діти і особи молодше 20 років. Від людини до людини хвороба не передається.
Збудник проникає через пошкоджену шкіру після подряпини, укусу (лизання) і розвивається запалення. Збудник захворювання по лімфатичних шляхах досягає найближчого лімфатичного вузла, де також виникає запалення. Надалі збудник проникає в кров і розноситься по всьому організму.
Ознаки захворювання. Інкубаційний період триває від 3 до 20 днів. Захворювання прогресує повільно. Спочатку на місці вже зажилої подряпини або укусу кішки з'являється невелика, піднесена, з червоним обідком, злегка хвороблива плямочка, яка через 2-3 дні перетворюється в пухирець, наповнений мутним вмістом. Потім, на місці бульбашки утворюється невелика ранка або корочка. Найчастіше навколо скоринки довго зберігається невелике почервоніння (декілька тижнів). Поразка шкіри часто виглядає як укус комахи і хворого особливо не турбує.
Через деякий час після подряпини (укусу) відбувається збільшення найближчого до неї лімфовузла. На руці - це лімфовузол пахвовій області, ліктьового згину або шиї, на нозі - це паховий або підколінний лімфатичний вузол. Він збільшується до 3-5 см, у деяких хворих до 10 см, при обмацуванні м'який, болючий. У цей час хворого турбує головний біль, слабкість, невелике підвищення температури тіла. Іноді температура тіла може бути високою (38-39 С) з невеликим коливанням і потінням, але через 7-10 днів нормалізується або стає невеликим. У частині випадків лихоманка приймає хвилеподібний перебіг. Рідко підвищена температура може спостерігатися в цілому 5-6 місяців і довше. Іноді хвороба протікає при нормальній температурі тіла. Вражений лімфатичний вузол, досягнувши максимальної величини, повільно розсмоктується, рідше - нагноюється і розкривається самостійно, якщо його не розкривають. Самостійно утворився свищ заживає повільно (кілька тижнів і навіть місяців).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через штучне годування у малюка може виникнути строфулюсПри попаданні слини кішки в око, розвивається його почервоніння, набряк, іноді виразка слизової оболонки. Це супроводжується запаленням лімфатичного вузла перед мочкою вушної раковини. Іноді збільшуються не тільки привушні, а й підщелепні лімфатичні вузли.