Міжнародне вчене співтовариство домовилося до систематизації варикозного розширення вен нижніх кінцівок під назвою CEAP (Clinical Etiology Anatomy Pathology) - виходячи з нього, є 6 стадій варикозу. Якщо не лікувати розширені вени, не доглядати за ногами і не займатися профілактикою, а також регулярно піддавати ноги описаним вище несприятливих впливів, то можна досить швидко пройти через всі 6 стадій і опинитися в лікарні між життям, смертю і рятівним скальпелем хірурга.
Стадія 0 - найзагадковіший стан, в рамках якого людина скаржиться на симптоми, властиві варикозу (набряки, важкість або біль в ногах, нічні судоми), але ні на око, ні за результатами досліджень ніякого розширення вен не виявляється.
Стадія 1 - на ногах помітні судинні "зірочки" або судинна сітка, плюс іноді долають описані вище симптоми.
Стадія 2 - якщо з приводу попередніх стадій в науковому співтоваристві до цих пір існують суперечки - чи називати ці прояви варикозним розширенням чи ні, то з другої стадії починається, як то кажуть, "справжній" варикоз. На даному етапі ви здатні самі виявити у себе збільшені вени або блакитні вузлики, які можуть збільшуватися після довгого сидіння за комп'ютером або прогулянки на підборах. Починаючи з цієї стадії можливе утворення тромбів.
Стадія 3 - всі описані вище симптоми доповнюються регулярним набряком, який особливо помітний до кінця дня. З ранку він може зникати, але до вечора знову відновлюється.
Стадія 4 - починаються трофічні (тобто пов'язані з недостатністю харчування) зміни в кінцівках: через надмірне скупчення пігменту шкіра може придбати аномальний колір - від темно-коричневого до чорного. Крім того, розвивається шкірне запалення - від маленьких почервоніння до великих поразок. Згодом можлива атрофія шкіри, яка характеризується білими, злегка западаючими ділянками. Всі ці неприємності ведуть до утворення виразки.
Стадія 5 - всі описані вище прояви плюс заживша трофічна виразка.
Стадія 6 - активно діюча, незагоююча трофічна виразка.
Консервативне лікування (тобто лікування за допомогою різноманітних препаратів, прописаних лікарем) не дозволяє усунути вже існуюче розширення вен. Якщо вена розширилася, то за допомогою гелю або мазі їй початкову форму не повернути.
Флеботропні препарати - тобто ліки, тонізуючі венозну стінку - у вигляді таблеток або гелів для місцевого застосування призначають, щоб запобігти подальшому розвитку захворювання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кілька правил догляду за віямиЛікується ж варикоз тільки за допомогою процедур, що склеюють або запаюють вену (або видаленням цієї самої вени - в крайньому випадку). Крім флеботоніків для місцевого застосування можна використовувати охолоджуючі мазі - вони змушують судини скорочуватися і, таким чином, надають їм тонус.