Біль в грудях має наукову назву "масталгія". Всього розрізняють вісім основних причин утворення хворобливих відчуттів в грудних залозах.
Біль у грудях сигналізує про хвороби
Гормональний сплеск
Гормональні зміни в жіночому організмі починаються з підліткового віку. Саме вони і можуть стати причиною хворобливих відчуттів в грудях або підвищеної чутливості. Зокрема, коли у дівчинки починаються менструації, то біль проявляється за кілька днів до першого дня. Також це поширений симптом у жінок, які страждають від ПМС або нерегулярного менструального циклу. Цікаво, що груди можуть почати боліти і в середині менструального циклу, що пов'язано з овуляцією. Крім того, причиною болю можуть бути і гормональні протизаплідні таблетки.
Кісти молочних залоз
Кісти - це так звані "мішечки" в тканинах грудей, які заповнюються рідиною. Багато жінок лякаються цього страшного слова, але насправді це легко можна вилікувати, якщо вчасно виявити проблему. Як правило, кісти утворюються при збільшенні молочних залоз. Це відбувається на тлі гормональних змін.
Але буває і так, що хворобливі відчуття в грудях безпосередньо пов'язані з серйозною недугою - онкологічним захворюванням. Якщо симптом повторюється протягом довгого часу, то слід обов'язково відвідати лікаря-онколога. Мова йде саме про біль, а не чутливість. Під час раку груди починають боліти вже на досить розвиненому етапі хвороби, відповідно, раніше ви могли не помітити якісь інші симптоми.
Абсцеси грудей
Це інфекційне захворювання може дійсно стати причиною утворення хворобливих відчуттів в грудях. Абсцес - це скупчення гною в тканинах грудей. За рахунок цього утворюються невеликі грудочки. Вони легко відчутні при пальпації, а також викликають в такі моменти біль. Гній утворюється через бактерії, які потрапляють в тканини молочних залоз через тріщини в сосках. Дуже часто ця неприємність переслідує матусь, які годують грудьми. Щоб позбутися від інфекції, в будь-якому випадку буде потрібно звернутися до фахівця.
Вагітність
Знову ж таки вагітні жінки відчувають гормональні зміни, організм починає перебудову. Тому вагітність досить часто супроводжують болі в грудях. Можна навіть сказати, що це майже завжди незмінна складова вагітності. Чутливість, як правило, утворюється під час першої вагітності. Також в першому триместрі груди починають збільшуватися. Крім болю, є й інші ознаки: на грудях можуть з'явитися невеликі блакитні вени, які говорять про те, що приплив крові до цієї частини тіла збільшений.
Лактація
Під час грудного вигодовування практично не можна уникнути болю в грудях. Причому іноді ці неприємні відчуття супроводжують жінку навіть, якщо вона не годує грудьми. Вся справа в тому, що приплив молока і активність гормонів ніхто не відміняв, а саме це і провокує біль. Також у жінки зростає ризик інфекції (і абсцесу), якщо шкіра на грудях суха і потріскана. При сильних і тривалих болях необхідно звернутися до фахівця, який допоможе встановити, чи є інфекція.
Мастит
Мастит є запальним захворюванням, яке виникає під час лактації через обструкції (тобто закупорювання) молочних приток. Цей стан може бути викликаний вірусами, бактеріями або грибками. В результаті виникає серйозне запалення, що провокує біль. Також при маститі є й інші симптоми: почервоніння грудей, запалення, збільшена температура тіла, втома і загальне нездужання.
Мастопатія
Це одне з найбільш поширених захворювань у представниць прекрасної статі, які стикаються з болями в грудях. Фіброзно-кістозна хвороба характеризується змінами в тканині молочних залоз з порушенням епітеліального і сполучно-тканинного компонента. Є певний зв'язок між мастопатією і раком грудей, тому жінкам, яким поставили такий діагноз, варто постійно спостерігатися у мамолога.