15% дорослих в США використовують різні програми та гаджети, за допомогою яких регулярно або час від часу відстежують у себе симптоми тих чи інших захворювань. При цьому число таких людей стає дедалі більше, відзначають фахівці. В цьому є безумовний плюс, але є і мінус. Експерти відзначають, що пильна увага до свого здоров'я може шкодити людині: більш здоровим від постійного відстеження симптомів він точно не стане, а от постраждати від ефекту ноцебо - може цілком. Доводи медиків з цього приводу наводяться у виданні WIRED.
У разі ноцебо людина відчуває себе гірше в ситуації, коли отримує негативну інформацію про власне здоров'я. Іншими словами, якщо який-небудь додаток покаже, що у людини недостатня якість сну, він дійсно ризикує зіткнутися з реальною безсонням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дихальні вправи, які покращать здоров'яУ Канаді вченими було проведено дослідження за участю пацієнтів, які перенесли травму попереку. Випробовуваних, які проходили фізіотерапію, розділили на групи, в одній з яких учасники вели «щоденники болю», в яких повинні були щодня оцінювати виникаючі в спині відчуття в спині за шкалою від 0 до 10 балів. В результаті в групі, в якій добровольці приділяли пильну увагу всіх нюансів свого дискомфорту, після трьох місяців терапії відновилися лише 52% людей, в той час як в групі без щоденників - 79%.
"Занадто уважне спостереження за параметрами власного тіла може стати джерелом непотрібного занепокоєння і шкодити здоров'ю через що виникає ефекту ноцебо", - констатували експерти.