За різними оцінками, ті чи інші симптоми, які не пов'язані зі збереженням вірусу в організмі, залишаються у 25-70% перехворілих COVID-19
Все більше пацієнтів після перенесеної коронавірусної інфекції стикаються з постковідним синдромом. У чому він виражається і як з ним боротися, розповів лікар-терапевт Олексій Водовозов.
Фахівець відзначив, що за різними оцінками, ті чи інші симптоми, які не пов'язані зі збереженням вірусу в організмі, залишаються у 25-70% перехворілих COVID-19.
- Тобто вірусу вже немає, ПЛР негативний, антитіла нормалізувалися, але при цьому у людини залишається близько двох десятків найрізноманітніших симптомів, які формуються в постковідний синдром. У тому числі він виражається в втомі, вираженій слабкості, коли раптово закінчується енергія, і людина не може далі виконувати свої функції, - пояснив Олексій Водовозов.
Лікар порадив відновлюватися після коронавірусу поступово, а не форсувати ситуацію і відразу повертатися до звичних фізичних навантажень, які, швидше за все, виявляться непідйомними.
- Тобто не бігти в зал тягати залізо, а починати з піших прогулянок, причому невеликих: 500 метрів, 1000 метрів, максимум 3 кілометри, - уточнив фахівець.
Лікар попередив, що коли людина після одужання тільки починає такі прогулянки, краще, щоб її хтось супроводжував і при необхідності міг допомогти, тому що при постковідному синдромі сили часто залишають раптово і непередбачувано.
Крім того, Олексій Водовозов порадив просту вправу, яка допоможе відновити легені.
- Знаходимо будь-який прямокутний предмет, наприклад , картину на стіні або вікно, і починаємо пробігати по периметру очима. На короткій частині прямокутника робимо вдих, на довгій частині робимо видих. У нас виходить співвідношення приблизно один до двох: довжина вдиху - одиниця, довжина видиху - дві одиниці, - пояснив Олексій Водовозов.