В організмі людини є 24-годинний внутрішній "годинник", який називають циркадним ритмом. Вони допомагають регулювати фізичне та розумове функціонування
Британські вчені в ході дослідження, що тривало з 2006 по 2010 рік, дійшли висновку, що оптимальний час для відходу до сну посідає певний момент цього 24-годинного циклу. Відхилення можуть бути шкідливими здоров'ю. Результати дослідження були опубліковані в European Heart Journal – Digital Health, журналі Європейського товариства кардіологів (The European Society of Cardiology, ESC).
У дослідженні взяли участь 88026 осіб віком від 43 до 79 років, серед яких було 58% жінок та 42% чоловіків. Дані про початок сну та час пробудження збиралися протягом семи днів за допомогою наручного акселерометра. Учасники також заповнювали анкети, оцінювалися їхній спосіб життя, стан здоров'я та ін.
Протягом середнього періоду спостереження 5,7 років у 3172 учасників (3,6%) розвинулися серцево-судинні захворювання. Дослідники проаналізували зв'язок між цими хворобами та настанням сну після поправки на вік, стать, тривалість сну та його регулярність, хронотип ("сова" або "жайворонок"), шкідливі звички, індекс маси тіла, артеріальний тиск, рівень холестерину в крові, соціально- економічний статус та інші параметри.
Захворюваність виявилася найвищою у тих, хто засинав опівночі чи пізніше. А найнижчою – у тих, хто робив це з 22:00 до 22:59. Порівняно з ними ризик серцево-судинних захворювань у засипаних о 00:00 або пізніше був вищим на 25%. У тих, хто сплять із 23:00 до 23:59, – на 12%. Відхід до сну до 22:00 збільшував ризик на 24%.
"Хоча ми не можемо зробити висновок про причинно-наслідковий зв'язок з нашого дослідження, результати показують, що ранній чи пізній час відходу до сну може з більшою ймовірністю порушити біологічний годинник з несприятливими наслідками для здоров'я серцево-судинної системи", - підсумовує один із авторів. дослідження, доктор Девід Пленс із Університету Ексетера.