Вчені з Пенсільванського університету представили нове дослідження впливу алкоголю, в якому взяли участь 36 тисяч людей. Робота підтверджує зв'язок між вживанням алкоголю та структурними змінами мозку – зменшення обсягу сірої та білої речовин
Небезпека починається з вживання половини склянки пива і посилюється з кожним наступним ковтком. Вживання одного-двох келихів вина або пляшок пива призвело до процесів, еквівалентних старінню на два роки. Три порції схожі на старіння на три з половиною роки. Про це написали у журналі Nature Communications.
Велика вибірка дозволила помітити такі дрібні закономірності, як зв'язок помірного вживання алкоголю та зменшення обсягу мозку. Результати суперечать рекомендаціям щодо обсягів спиртного, які вважаються безпечними для людини. Так, жінкам зазвичай рекомендують вживати не більше однієї порції, а чоловікам - двох, однак норма для чоловіків вже веде до зниження мозкової активності.
Для аналізу використали дані британського біобанку - МРТ 36 тисяч дорослих, генетичну та медичну інформацію про півмільйона британців середнього та старшого віку. Таку різноманітність даних вчені навіть порівняли з дуже потужним мікроскопом. Щоб отримати чіткіші дані дослідники врахували стать, вік, зростання, досвід куріння, соціально-економічний статус, генетичне походження, округ проживання. Вони також скоригували дані про обсяг мозку з урахуванням загального розміру голови. 36 тисяч добровольців у свою чергу додатково відповіли на запитання анкети про вживання спиртних напоїв.
Коли дослідники згрупували учасників за середнім рівнем споживання, виявилася невелика, але очевидна закономірність: обсяг сірої та білої речовини зменшився. Перехід від нуля до однієї одиниці алкоголю не сильно вплинув на обсяг мозку, але перехід від однієї до двох або двох до трьох одиниць алкоголю на день був пов'язаний зі зменшенням обсягу мозку.
Після цього вчені порівняли зменшення розміру мозку, пов'язане з вживанням алкоголю, з тим, що відбувається в процесі старіння. Моделювання показало, кожна додаткова одиниця алкоголю, споживана щодня, відбивалася у більшому ефекті старіння мозку.
Вчені сподіваються провести інші дослідження, щоб відповісти на інші питання, пов'язані з алкоголем. Наприклад, чи є різниця між постійним вживанням маленьких доз протягом тижня або шести днів тверезості та "відриву" у вихідний.