До збільшення ваги може призвести дисбаланс гормонів.
Гормони та зайва вага
Гормони щитоподібної залози – тироксин, трийодтиронін та кальцитонін – впливають на обмін речовин. Якщо їх занадто мало в організмі (найчастіше при гіпотиреозі), запаси жиру збільшуються, і людина гладшає.
Інсулін знижує рівень глюкози в крові та відіграє важливу роль у метаболізмі організму. Якщо тканини перестають бути чутливими до нього, настає інсулінорезистентність, а вона веде до набору ваги.
Лептин і грелін – гормони, що регулюють апетит та відповідають за обмін речовин. Грелін викликає почуття голоду, а лептин знижує апетит. Коли організм перебуває у нормальному стані, ці гормони регулюються автоматично. Але якщо секреція лептину порушена (наприклад, через часто голодування, недосипання, стресу, депресії), ми почнемо набирати вагу.
Естроген. Надлишок жіночого гормону естрогену, який може виникнути при раку яєчників, використанні протизаплідних засобів або замісної гормональної терапії, сприяє збільшенню ваги.
Прогестерон. Люди, які приймають комбіновані протизаплідні таблетки, часто помічають збільшення у вазі. Виною всьому є гестагени (похідні прогестерону, що використовуються в гормональній контрацепції), що мають збезводнювальну дію. Внаслідок цього з’являються набряки, і маса тіла збільшується.
Тестостерон. У жировій тканині черевної порожнини є ферменти, що відповідають за перетворення тестостерону на жіночі гормони – естрогени. Останні і викликають скупчення жиру в животі. І тут виникає замкнене коло. Недолік тестостерону сприяє збільшенню ваги, а наслідком набору ваги зниження рівня тестостерону.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Поради батькам, як навчити дитину захищати себе від булінгу
7 ознак, що дитина не висипається
Салат з крабовими паличками, сиром і помідорами
Класичний чізкейк з мандаринами: зможе приготувати кожен