Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Гарячка від укусу щурів (содоку)

Категорія: 

Гарячка від укусу щурів (содоку) - інфекційна хвороба, яка виникає після укусу щурів і характеризується рецидивуючими приступами гарячки, запальними змінами в місці укусу, лімфаденітом і поліморфними висипаннями.

Етіологія гарячки від укусу щурів


Збудниками є спірила (рухома, добре забарвлюється за методом Романовського; патогенна для щурів, білих мишей) і стрептобацила (грампозитивна паличка).

Епідеміологія гарячки від укусу щурів


Резервуаром і джерелом інфекції є щури, рідко - коти, собаки, білки. Зараження настає при укусах, а також через заражені продукти (молоко). Від людини до людини захворювання не передається.

Патогенез гарячки від укусу щурів


На місці вхідних воріт (ушкоджена шкіра) виникає первинний афект, далі відбувається лімфогенне (виникнення лімфангіїтів та лімфаденітів) і гематогенне розповсюдження інфекції, що обумовлює ураження органів ретикулоендотеліальної системи і повторну генералізацію процесу.

Клініка гарячки від укусу щурів


Інкубаційний період триває від 2-5 діб до З тиж. За цей період рана від укусу встигає загоїтись. Захворювання починається з виникнення первинного афекту на місці укусу - утворюється щільний болючий інфільтрат, на якому з'являється пухир, а потім виразка; розвиваються лімфангіїт і регіонарний лімфаденіт без нахилу до нагноєння. Одночасно відзначаються симптоми загальної інтоксикації, висока гарячка з ознобом, адинамія, артралгія, міалгія. Температура тіла 39-40 °С триває 5-7 днів, потім різко падає 3 рясним потінням. За 3-7 днів приступ повторюється, і таких приступів може бути 6-20 і більше. При подальшому перебігу хвороби періоди апірексії подовжуються, а гарячкові приступи скорочуються. Досить часто з'являється плямисто-папульозна або уртикарна висипка, що розповсюджується по всьому тілу, однак особливо згущується в ділянці первинного афекту. Захворювання, яке викликане стрептобацилою, відрізняється коротшим інкубаційним періодом (здебільшого 2-5 днів), кількість рецидивів менша, первинний афект без виразки або зовсім відсутній, але висипка петехіальна і перебіг хвороби тяжчий. Гемограма під час приступу - анемія, нейтрофільний лейкоцитоз, еозинопснія, збільшення ШОЕ. Хвороба може ускладнюватися ураженням нервової системи (паралічі, парези), зниженням слуху і зору. Тривалий перебіг (до 4-6 міс) значно виснажує хворого.

Діагностика гарячки від укусу щурів


Діагностика грунтується на епідеміологічному анамнезі (укус щура) і типових клінічних даних (первинний афект, регіонарний лімфаденіт, рецидивуюча гарячка). Лабораторним підтвердженням діагнозу може бути виявлення спірили у «товстій краплі» та мазку (крові або матеріалу з первинного афекту) при їх мікроскопії, зростання титру антитіл (в реакціях аглютинації і лізису), позитивна біологічна проба на стрептобацилу.
Диференціювати потрібно від «хвороби котячої подряпини», поворотного тифу, малярії, туберкульозу, сепсису, туляремії, бруцельозу.

Лікування горячки від укусу щурів


З етіотропних препаратів призначають бензилпеніцилін (до 2 000 000 ОД на добу) або тетрациклін (0,3 г 4 рази на добу) протягом 5-7 днів. При хворобі, яка обумовлена спірилою, ефективний новарсенол (внутрішньовенно по 0,3-0,45 г через 5 днів, всього 3-4 вливання). За показаннями застосовують патогенетичні та симптоматичні засоби.

Профілактика гарячки від укусу щурів


Профілактика зводиться до проведення дератизаційних заходів і захисту людей від контакту з гризунами.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus