Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Остеохондропатії

Категорія: 

Остеохондропатії - асептичні некрози окремих ділянок кісток. Виникають у результаті судинних розладів у певній ділянці губчастих кісток. Причини цих порушень остаточно не з'ясовані. Захворювання уражає переважно дітей та підлітків. У перебігу розрізняють 5 стадій: І - некроз, II - імпресійний перелом, III - фрагментація, IV - репарація, V - стадія повного відновлення. Загалом захворювання триває 2-5 років, завершується сприятливо за умови раціонального лікування, зокрема, розвантаження хворої ділянки.
Найчастіше трапляються такі остеохондропатії.

Остеохондропатія головки стегнової кістки (хвороба Легга-Кальве-Пертеса)


Некроз локалізується в головці стегнової кістки. Від навантаження під час ходьби головка сплющується (імпресійний перелом), потім фрагментується на окремі куски, а далі поступово відновлюється. Якщо не проводилось раціональне лікування, то утворюється деформація головки, яка в подальшому призводить до розвитку тяжкого деформуючого коксартрозу.
Клініка. На початку захворювання дитину турбує втомлюваність під час ходьби, пізніше з'являється незначний біль у суглобі, що може віддавати у коліно (інколи дитина скаржиться на біль у коліні, що може дезорієнтувати лікаря). Поступово з'являються кульгання, гіпотрофія м'язів, обмеження рухів у суглобі, вкорочення кінцівки. На рентгенограмах можна простежити динаміку патологічних змін.
Лікування. Дітей найкраще помістити в спеціальні санаторні заклади, де, крім лікування, вони проходять навчання за шкільною програмою. Курс лікування - 2-3 роки. Призначають ліжковий режим (до 2 років), розвантаження суглоба, фізіотерапію, лікувальні грязі, озокерит, лікувальну гімнастику. Застосовують і хірургічне лікування - тунелізацію стегнової шийки з введенням у кістково-мозковий канал кісткового трансплантата або м'яза на судинній ніжці.

Остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки (хвороба Осгуда-Шляттера)


Найчастіше хворіють особи чоловічої статі віком 13-18 років.
Клініка. Хворі скаржаться на втомлюваність і біль у ділянці горбистості великогомілкової кістки, де при обстеженні виявляють припухлість, місцеву болючість. На рентгенограмах видно змазаність контурів горбистості, її фрагментацію. Захворювання триває від декількох місяців до 2-3 років і завершується видужанням. Слід обмежити навантаження на кінцівку, в гострих випадках хворих госпіталізують. Застосовують симптоматичні, фізіотерапевтичні, грязебальнеологічні методи лікування. Хірургічне лікування використовують дуже рідко.

Остеохондропатія апофізів хребців, або юнацький кіфоз (хвороба Шойєрмана-Мау)


Типовим є початок захворювання у підлітковому віці (12-17 років), учетверо частіше хворіють хлопці. Переважно уражаються хребці середньо- та нижньогрудного відділів хребта.
Клініка. Частіше хворі скаржаться на втому або відчуття дискомфорту, відносно рідко - на сильний біль у спині. Згодом з'являється дугоподібне викривлення спини назад, яке далі спричиняє компенсаторний лордоз шийного і поперекового відділів хребта. При цьому передчасно дегенеруються міжхребцеві диски, розвивається ранній остеохондроз хребта. За допомогою рентгенологічного дослідження виявляють фрагментацію апофізів та клиноподібну деформацію тіл хребців.
Лікування. Хворі повинні більшу частину дня перебувати в ліжку з дерев'яним щитом у положенні лежачи на спині, при тяжких формах захворювання - в гіпсовому ліжечку. Показані лікувальна гімнастика для м'язів хребта та черевного пресу, масаж, фізіо- та бальнеотерапія. Найкраще таке лікування проводити в спеціальних закладах санаторно-курортного типу.

Остеохондропатія півмісяцевої кістки зап'ястка (хвороба Кінбека)


Остеохондропатія півмісяцевої кістки зап'ястка (хвороба Кінбека) - це відносно розповсюджена остеохондропатія. Хворіють здебільшого чоловіки віком 16-30 років. Права кінцівка уражається значно частіше. Певну роль у розвитку захворювання відіграє фах (хворіють у більшості випадків люди ручної праці - столяри, слюсарі, теслярі).
Клініка. Тривалий біль у зап'ястку, який звичайно розпочинається раптово, інколи вночі. На дорсальній поверхні кисті навпроти півмісяцевої кістки виникає набряк. Пальпація цієї ділянки, а також постукування по головці III п'ясткової кістки при стиснутій у кулак кисті викликають різку болючість. Рентгенологічна картина характерна: імпресійний перелом кістки дає щільну її тінь, потім кістка фрагментується, а згодом перетворюється в темну смужку.
Лікування. Тривала іммобілізація, фізіотерапія. За неефективності консервативного лікування застосовують хірургічне - видалення півмісяцевої кістки.

Остеохондропатія човноподібної кістки стопи (хвороба Келера І)


Трапляється у дітей та дорослих, триває 1,5-2 роки.
Клініка. Біль у ділянці передплесни, кульгання, болючість під час пальпації, нічний біль. При гострому перебігу над човноподібною кісткою видно припухлість. Рентгенологічна картина характерна (некроз, фрагментація).
Лікування. Тривала іммобілізація в гіпсовому чобітку. При раціональному лікуванні настає відновлення функції і навіть форми кістки.

Остеохондропатія головок плеснових кісток (хвороба Келера II)


Частіше хворіють жінки віком 13-20 років. Переважно уражаються головки II та III метатарзальних (плеснових) кісток.
Клініка. Біль в основі II та III пальців стопи під час ходьби, при пальпації, припухлість. На рентгенограмах спочатку видно ущільнення губчастої кістки головок метатарзальних кісток, далі сплющування їх і фрагментацію.
Лікування. Іммобілізація і розвантаження стопи приводять до повного чи часткового відновлення структури головок плеснових кісток, лише в крайніх випадках може бути застосована резекція кістки.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus