Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Сторонні тіла гортані і нижніх дихальних шляхів

Категорія: 

При глибокому неконтрольованому вдиху невеликі предмети, які вільно знаходяться в цей час у порожнині рота, можуть потоком повітря утягуватись у дихальні шляхи і зупинятися в гортані, трахеї або бронхах. Понад 50 % таких випадків припадає на дітей.
Клініка. Проявом вдихання стороннього тіла є виникнення сильних захисних рефлексів (ларингоспазм, кашльові поштовхи, блювання, ціаноз). У тому разі, коли стороннє тіло невелике (не викликає значного звуження дихальних шляхів) і фіксоване у гортані або бронху, початкові симптоми менш виразні. Так, при фіксації стороннього тіла в гортані спостерігаються осиплють, біль, стридор, стеноз; в бронху - приступи кашлю протягом кількох тижнів, домішки крові в мокротинні. При обстеженні у хворих з частковим перекриттям бронха виявляють шуми, свист, експіраторний стридор. Якщо перекриття повне, то виникає ателектаз (відставання половини грудної клітки при диханні, підсилені дихальні шуми, при перкусії визначають відсутність відхилень від норми або притуплення). Клапанне перекриття бронха проявляється емфіземою на цьому самому боці, при розриві стінок альвеол спостерігається внутрішньотканинна емфізема аж до поширення повітря під шкіру. Коли в гортань або нижні дихальні шляхи потрапляють невеликі індиферентні сторонні тіла, то довгий час може не бути об'єктивних проявів, хоча повного видужання ніколи не настає (можливі рубцевий стеноз, бронхоектазія, хронічна пневмонія, абсцес або гангрена легень, смертельна кровотеча та ін.). Якщо у дитини раптово з'явилися кашель і приступи ядухи без інших проявів запалення, то треба подумати також про можливість потрапляння в дихальні шляхи стороннього тіла.
Лікування. При підозрі на стороннє тіло і задовільному диханні хворого в супроводі медпрацівника (з трахеотомічним набором) направляють у стаціонар (ЛOP- або хірургічне відділення). При асфіксії показана конікотомія. Цю операцію виконують у будь-яких умовах, тобто там, де в хворого розвинулася стадія асфіксії (надзвичайно виявлена інспіраторна ядуха, виражений 'сірий' ціаноз шкіри; часте, поверхневе або й патологічне дихання, частий ниткоподібний пульс; хворий непритомний). Під верхню частину грудної клітки хворого підкладають валик із будь-якого підручного матеріалу (ковдри, одягу тощо) таким чином, щоб відхилити його голову назад. Без анестезії вколюють ніж горизонтально, в проміжок між нижнім краєм щитоподібного та верхнім краєм перснеподібного хрящів (у цьому місці мало судин, нервів, клітковини). Проколюючи тканини, кінчик ножа ніби провалюється у вільний простір (просвіт гортані), і через утворену ранову щілину з свистом проникає повітря синхронно дихальним рухам хворого. Рану трохи подовжують і ніж повертають вертикально, що розширює ранову щілину та поліпшує дихання хворого. У цю щілину можна ввести яку-небудь трубку (наприклад, з носика чайника), щоб забезпечити достатню для дихання ширину рани. В крайньому разі до прибуття спеціальної медичної допомоги оператор підтримує достатній для дихання простір за допомогою повернутого упоперек ножа. Таким чином можна врятувати життя хворого, який без проведеної конікотомії задихнувся б.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus