Як зрозуміло з назви, в першому випадку глисти і їх личинки живуть в кишечнику, а в другому - поза ним: у м'язах, легенях, печінці і т.д. Найбільш поширеними глистовими захворюваннями вважаються кишкові: ентеробіоз і аскаридоз.
Ентеробіоз викликають дрібні паразитичні черви - гострики. У довжину вони не перевищують 1 см. Один кінець хробака зазвичай загострений, а інший - закруглений. Колір гостриків може варіювати від білого і жовтого до майже чорного. Ці черв'яки ведуть нічний спосіб життя: в темну пору доби самки виповзають в пряму кишку, а звідти на шкіру навколо ануса, відкладають яйця в складках шкіри, і самі гинуть. Середня тривалість життя гостриків - півтора місяця.
Аскаридоз викликають більші черви - аскариди. У довжину вони можуть досягати 20 см. Паразитують аскариди переважно в тонкому кишечнику, тому виявити їх в калі досить складно. Тривалість життя аскариди - кілька років.
ЗараженняЗвичайно зараження глистами відбувається через забруднений випорожненнями грунт. Наприклад, якщо не мити руки і не чистити нігті після роботи із землею, їсти брудні овочі, фрукти і ягоди. Крім того, не останню роль в зараженні глистами грають мухи. Вони на своїх лапках і хоботку переносять яйця глистів на продукти харчування. Також зараження глистами можливо і при випадковому ковтанні води при купанні у водоймах. Діти нерідко заражаються глистами від домашніх тварин.
Що відбувається?В організмі дорослої людини непрошеного гостя чекає потрійний захисний бар'єр. Перший - ферменти ротової порожнини, другий - кисле середовище шлунка, третій - місцевий імунітет кишечника. На жаль, в ослабленому організмі всі ці перепони можуть не спрацювати. Тоді глисти все-таки потрапляють в кишечник і розвиваються в статевозрілих особин.
Згодом людський організм отруюється продуктами життєдіяльності глистів. У хворого підвищується стомлюваність, погіршується або, навпаки, посилюється апетит, з'являються головні болі. Порушується робота травного тракту: з'являються болі в животі, проноси, запори і блювота. Може з'явитися анальний свербіж. Підвищення чутливості до алергенів - теж результат бурхливої життєдіяльності глистів. Наслідки можуть бути дуже сумними - від шкірних висипань до бронхіальної астми. Ще одна негативна дія глистів - вони підривають імунну систему.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Полин: лікарські властивостіЧим проявляється?Ознаки глистових захворювань залежать від виду та кількості хробаків, а також від індивідуальної реакції організму на глисти. Перші симптоми зараження глистами: погіршується апетит, з'являється блювота, нудота або слинотеча, болі у животі. Запори чергуються з проносами, розвивається швидка стомлюваність і слабкість, порушується сон. При зараженні гостриками, хворих турбує свербіж в області заднього проходу і промежини. Посилюється він вночі і в стані спокою. Іноді він настільки сильний, що хворий прокидається.