Емфізема легенів - це хронічна патологія легеневої тканини, яка характеризується тривалим перебігом і часто призводить до інвалідності. Чоловіки хворіють в 2 рази частіше за жінок, особливо у віці 60 років і старше.
Емфізема легенів
Причини первинної емфіземи
Емфізема легенів буває первинною і вторинною. Бронхіальна обструкція при первинній емфіземі є ускладненням патологічного процесу, а вторинна емфізема ускладнює перебіг хронічного бронхіту.
Причинами первинної дифузної емфіземи є: спадковий дефіцит альфа-антитрипсину, вплив тютюнового диму і агресивних факторів зовнішнього середовища, а також механічне розтягування легеневої тканини.
Генетично обумовлений дефіцит ферменту альфа-антитрипсину призводить до активації протеолізу та пошкодження альвеолярних стінок, що в подальшому закінчується розвитком емфіземи легенів.
Куріння - найбільш агресивний фактор зовнішнього середовища, що займає перше місце у розвитку хронічної обструкції легень, в тому числі і емфіземи. Тривала дія тютюнового диму призводить до міграції нейтрофілів в кінцеві відділи дихальних шляхів, підвищеної продукції протеолітичних ферментів, які руйнують еластичну основу альвеол. Смоли, накопичуючись в макрофагах, знижують вироблення альфа-антитрипсину.
Поллютанти - агресивні фактори зовнішнього середовища, які ушкоджують дихальні шляхи, альвеолярні стінки легенів, що призводить до розвитку емфіземи. Найбільш вираженою патогенною дією володіють діоксиди сірки та азоту, чорний дим, озон. Механізм їх дії полягає в ушкодженні альвеолярних мембран, активації протеолітичних ферментів в бронхопульмональной системі, руйнуванні каркаса легень, підвищенні виділення в кров медіаторів запалення.
Причини вторинної емфіземи
Вторинна емфізема поділяється на кілька клінічних форм, що мають різну причину.
Дитяча часткова емфізема - захворювання, що характеризується емфізематозним ураженням однієї частки легенів внаслідок ателектазу в інших частках. Зустрічається у дітей раннього віку.
Навколорубцева емфізема легенів - патологія, що розвивається навколо вогнищ перенесеного саркоїдозу, туберкульозу або пневмонії. Вона вражає переважно верхівки легень.
Одностороння емфізема розвивається на місці одностороннього бронхіту або бронхіоліту, перенесеного в дитинстві.
Парасептальній емфізема ускладнює перебіг вогнищевого бронхіту або бронхіоліту. Вона утворюється в легеневій тканині, прилеглій до плеври або сполучнотканинних перегородок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Чому діти не сплять ночами?
Стать майбутньої дитини можна вирахувати за іменами батьків
Легендарний вафельний торт буде ще смачнішим з цим рецептом (відео)
Вареники по-полтавськи - наче пухкі хмаринки з начинкою