Здатність організму виробляти тестостерон починає згасати після 35 років. Згодом дефіцит тестостерону призводить до чоловічого клімаксу. При цьому потенція знижується або взагалі зникає, відбувається зворотний розвиток вторинних статевих ознак: шкіра стає в'ялою, починається ожиріння за жіночим типом. Чоловік стає дратівливим, у нього знижується працездатність і падає імунітет.
Іноді дефіцит тестостерону настає і до терміну, у молодих чоловіків. Спровокувати його можуть якісь захворювання, тривалі фізичні та психологічні навантаження, голодування або неправильне харчування.
Якщо недолік тестостерону викликаний дисфункцією яєчок, його відшкодовують синтетичними препаратами. Штучний замінник цього гормону іноді приймають професійні спортсмени для досягнення більш високих результатів на змаганнях. Зрозуміло, він офіційно заборонений в якості допінгу.
Якщо в організмі немає ніяких патологій, підвищити тестостерон можна природними способами. Організму необхідний здоровий повноцінний сон, не менше 8 годин на добу. Недосипання призводить до хронічної втоми і пригнічує синтез тестостерону в організмі. Під час сну ендокринна система працює в посиленому режимі. Ранкова ерекція - показник викиду тестостерону.
Правильне харчування не менш важливо для чоловічого здоров'я. Особливу увагу слід звернути на продукти, що містять вітаміни групи B, C, E і цинк. Дуже корисні свіжі овочі і фрукти, оливкова олія, насіння гарбуза і соняшника, кедрові і волоські горіхи, гречана крупа і неочищений коричневий рис, жирна морська риба і риб'ячий жир в чистому вигляді.
Холестерин необхідний для синтезу тестостерона, тому в чоловічій раціон обов'язково потрібно включати м'ясо, сир, творог.
Вироблення андрогенів, в т.ч. і тестостерону, пригнічує етиловий спирт. Якщо ви хочете залишитися чоловіком - відмовтеся від спиртного. Відома приказка "Народжений пити любити не може" науково обгрунтована і підтверджується фактами.
Ожиріння сприяє виробленню жіночого гормону естрогену і пригнічує синтез тестостерону. Боріться з переїданням і активно займайтеся спортом, якщо хочете жити повноцінно і насичено довгі роки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найкорисніші продукти для чоловічого здоров'яОднак небезпечно і перегинати палицю: надмірні фізичні навантаження також пригнічують тестостерон. Це особливо важливо враховувати бодібілдерам. Необхідний баланс між фізичними навантаженнями, відпочинком і раціональним харчуванням.
Надлишок тестостерону небезпечний так само, як і недолік. Він проявляється у вигляді підвищеної агресивності, неврівноваженості і схильності до суїциду. Якщо профіцит викликаний синтетичними препаратами, можливе ще одне шкідливий наслідок: організм відмовиться від вироблення власного тестостерону. Нормалізувати роботу ендокринної системи згодом буде дуже складно.