Хімікати, які у великій кількості містяться в багатьох предметах побуту, несприятливо впливають на фертильність чоловіків. До такого висновку після проведеного дослідження прийшли вчені з Ноттінгемського університету (Великобританія). Ці фахівці вперше вивчили вплив двох хімікатів, DEHP і PCB153, на сперму не тільки людини, а й собаки.
Вплив хімікатів на чоловічу фертильність
За словами фахівців, хімікати можуть бути в будинках, на предметах меблів і навіть в продуктах харчування. Вчені проаналізували вплив двох масових побутових штучних хімікатів - апластіфікатора DEHP (використовується у виробництві килимів, підлогових покриттів, оббивки, одягу та іграшок), а також і поліхлорованих біфенілу-153 (незважаючи на заборону, часто зустрічається в навколишньому середовищі і продуктах харчування) .
Дослідники протестували зразки сперми чоловіків і псів племінних порід, які живуть в одному регіоні. В результаті вони виявили, що два вищеназваних поширених в побуті хімікати "негативно впливають на сперматозоїди обох організмів". Зокрема, під впливом цих хімікатів знижувалася фертильність - зменшувалася рухливість сперматозоїдів і зростав ризик фрагментації ДНК в них. Вчені відзначають, що чоловіче безпліддя пов'язане саме з підвищенням ризику пошкодження ДНК у сперматозоїдів.
"Наші результати показують, що штучні хімічні речовини, які широко використовуються в побуті і на роботі, можуть бути причиною зниження якості сперми у людей і собак, які живуть в одному середовищі", - зазначив у своєму резюме співавтор проекту Річард Лі.