Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Краснуха

Категорія: 

Краснуха - гостра інфекційна хвороба, що характеризується помірною інтоксикацією, дрібноплямистою екзантемою й гсигралізованою лімфадснопатією.

Етіологія краснухи


Збудник належить до тогапірусів. Він термолабільний, швидко гине при нагріванні, висушуванні, під впливом ультрафіолетового проміння і різних дезінфікуючих засобів.

Епідеміологія краснухи


Джерелом інфекції є хворий на краснуху в явній чи прихованій формі. Вірус виділяється за 1-2 тиж перед висипанням і протягом 2 тиж після його появи, при вродженій краснусі - від кількох місяців до 2 років. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, при захворюванні вагітних - трансплацентарно. Сприйнятливість до краснухи висока, але дещо нижча, ніж до кору. Хворіють переважно діти віком до 7 років, до 4 міс у немовлят існує вроджений імунітет.
Відзначаються певна сезонність (зима-весна) та періодичність захворювань (через 5-7 років). Після перенесеної краснухи залишається сталий імунітет.
Патогенез. Внаслідок проникнення збудника через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів або трансплацентарно з являється вірусемія, що викликає появу висипки, збільшення лімфатичних вузлів. Вірус мас тропність до ембріональної тканини, внаслідок чого виникають вади розвитку плода (при інфікуванні в перші 3 міс вагітності 50 % дітей народжуються з ознаками краснушної інфекції).

Клініка краснухи


Інкубаційний період триває 11-24 доби. Загальний стан порушується мало. Іноді можливі продромальні явища протягом кількох годин у вигляді млявості, незначного нежитю та кашлю. Температура тіла нерідко субфебрильна і навіть нормальна, але може й підвищуватися до 38-39 °С. Провідним, часто першим симптомом хвороби є дрібноплямиста блідо-рожева висипка, яка з'являється в 1-2-й день захворювання на незмінсній шкірі шиї, обличчя, розгинальних поверхонь кінцівок, спини, сідниць, у ділянці суглобів. Висипання виникають протягом декількох годин, вони рясні, без тенденції до злиття, можуть супроводжуватись незначним свербінням; утримуються 2-3 дні й зникають без пігментації і лущення. Інколи на слизовій оболонці зіва спостерігається енантема.
Типовим симптомом краснухи є збільшення різних іруп лімфовузлів, переважно потиличних і задньошийних, які іноді чутливі при пальпації. Дорослі, як правило, переносять краснуху тяжче. У них ця хвороба проявляється вираженою гарячкою, болем голови та м'язів, катаральними явищами, інтоксикацією, іноді блюванням. У 25-ЗО % хворих краснуха перебігає атипово, а також у субклінічній та інапарантній формах. У вагітних краснуха призводить до передчасних пологів, внутрішньоутробної загибелі плода або до розвитку в нього тяжких уроджених вад. Патогномонічними є вроджені катаракта, вада серця і глухота. Такі діти відстають у фізичному розвитку.
Для краснухи характерні лейкопенія, лімфоцитоз, збільшення кількості плазматичних клітин (до 10-30 %) при нормальній ШОЕ.
Ускладнення: синовіт і артрит (частіше у дорослих), отит, пневмонія, нефрит, тромбоцитопенічна пурпура, енцефаліт.

Діагностика краснухи


Діагностика грунтується на клінічних проявах хвороби і епідемічному анамнезі. Діагноз уточнюють за допомогою РГА, а також радіоімунного та імуноферментного методів. При підозрі на вроджену краснуху проводять дослідження крові одночасно в матері й дитини.
Диференціювати краснуху необхідно від кору, інфекційного мононуклеозу, скарлатини, токсико-алергічних дерматозів.

Лікування краснухи


При неускладненій краснусі показане симптоматичне лікування, яке проводять у домашніх умовах. Призначають вітамінні та десенсибілізуючі препарати. При тяжких формах захворювання і ускладненнях хворих госпіталізують. Дітям з уродженою краснухою часто необхідна інтенсивна терапія - глюкокортикоїди, інтерферон, дегідратаційні та протисудомні засоби.

Профілактика краснухи


Хворий підлягає ізоляції до 5-го дня з моменту появи висипання. Дітей, які спілкувалися з ним, ізолюють з 11-го по 21-й день, на колектив накладають карантин терміном 3 тиж. Якщо вагітна спілкувалася з хворим на краснуху, то вона потребує серологічного обстеження в динаміці на наявність антитіл до вірусу краснухи. У разі підтвердження наявності цієї інфекції при вагітності терміном до 12 тиж доцільним є штучне переривання її.
Профілактичні щеплення проводять моно- або комбінованою вакциною (кір, паротит, краснуха) у 12 міс, ревакцинацію - моновакциною у 15-16 років (тільки дівчатам).
Дезінфекцію не проводять.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus