У новому дослідженні, опублікованому в журналі Cell, використовуючи дані Біобанку Естонії, команда доктора Йозефа Пеннінгера, директора Інституту природничих наук, порівняла генетичний склад і клінічні профілі 47,1 тис. здорових худих людей і людей з нормальною вагою у віці від 20 до 44 років. Серед генетичних варіацій, виявлених командою в групі "худеньких", була мутація в гені ALK.
Роль ALK в фізіології людини була в значній мірі неясною. Відомо, що ген часто мутує при декількох типах раку і був визначений як фактор розвитку пухлини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Надмірна худорлявість небезпечна для здоров'я"Наша робота показує, що ALK діє в головному мозку, де регулює обмін речовин, інтегруючи і контролюючи витрату енергії", - розповідає Майкл Ортофер, провідний автор дослідження і науковий співробітник Інституту молекулярної біології у Відні.
Коли команда Пеннінгера видалила ген ALK у мух і мишей, вживання тієї ж їжі, що і в контрольній групі призвело до меншого набору жиру і ваги.
Оскільки ALK високо експресується в мозку, його потенційна роль в опорі збільшення ваги робить його привабливим для вчених, що розробляють засоби для лікування ожиріння.