Ніколи не пийте гарячі напої. Вони тільки подразнюють слизову оболонку рота і горла, але не допомагають одужати швидше. Пити потрібно обов'язково, рясне пиття активно виводить токсичні речовини, що утворюються в процесі життєдіяльності бактерій і вірусів. Рекомендований добовий обсяг - до трьох літрів рідини. Це може бути просто тепла вода, відвар трав, бульйон.
Запам'ятайте, що чай або молоко, в яких ви розчиняєте мед, знищують його цілющі властивості. Запивати мед гарячим напоєм теж безглуздо. Забудьте про лимони та інші цитрусові на час хвороби - вони містять корисний вітамін С у величезній кількості, але засвоюється цей вітамін лише здоровим організмом. Кислоти, яких в цитрусових теж предостатньо, служать сприятливим середовищем для вірусів, як і цукровий наліт від солодкого чаю, що осідає на слизовій рота і глотки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Застуда і грип: як розрізнити Плюс молока - це його сечогінна дія, в теплому вигляді воно може знизити відчуття першіння в горлі і заповнити нестачу калію. Занадто ж жирне молоко дає непотрібні при хворобі калорії і живильне середовище бактеріям, а не знищує їх. Що стосується малини, краще вживати не ягоди, а листя цього чагарника, додавши їх у відвар трав або заваривши окремо. Пити теплим!