Збудником деяких видів гастриту може бути хелікобактер пілорі. Назву бактерія отримала через місце свого проживання - у пілоричному відділі шлунка. Уреаза у неї (фермент, який виділяє хелікобактер пілорі, щоб нейтралізувати згубний для себе вплив шлункового соку) у 100 разів активніша, ніж у стафілококу та стрептококу. Вона здатна руйнувати слизову оболонку шлунка, тому хелікобактер – причина №1 ерозій і виразок шлунка та дванадцятипалої кишки.
На жаль, хелікобактер пілорі заразна. Підчепити бактерію можна банально – не дотримуючись правил особистої гігієни, через брудні руки, немиті овочі та фрукти, користування спільними столовими приладами (їжа з однієї тарілки однією вилкою, наприклад, з людиною, яка вже заражена). Нерідко якщо у когось виявляють хелікобактер пілорі, то бактерія знайдеться і в інших членів його родини. Тому при виявленні бактерії доцільно обстежити всю сім'ю та за необхідності всім пройти лікування.
Найгрізніше ускладнення, яке може викликати хелікобактер пілорі, крім гастритів, ерозій та виразок, – це ризик розвитку злоякісних захворювань шлунка. Одне з довгострокових досліджень, у якому взяли участь дві групи пацієнтів (з ерадикацією хелікобактер пілорі та без) показало, що через 10 років у пацієнтів у групі, де проводилася ерадикація бактерії, значно нижчий відсоток розвитку злоякісних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як налагодити стосунки між дітьми у сім'ї?
Як допомогти школяреві впоратися з великим навантаженням?
Крем-брюле з ромом: рецепт коктейлю для новорічних свят