Ознаки астми безпосередньо залежать від стадії розвитку захворювання. Для предастматичної форми характерними проявами є хронічний та алергічний риніт, а також сухий кашель, що не проходить після застосування звичайних протикашльових препаратів. Зазвичай такий вид кашлю виникає після перенесених ГРВІ, пневмонії або бронхіту. Нерідко він супроводжується утрудненням дихання, частіше спостережуваного вранці або у вечірні години.
При переході захворювання в клінічно виражену форму основною ознакою стає астматичний напад. Обставини, за яких він з'являється, можуть бути різними. При атопічній астмі він розвивається після контакту з алергеном. На тлі сильних емоцій, під час хвороб дихальних органів або спонтанно може статися напад інфекційно-алергічної астми.
Іноді початком нападу може стати раптове виникнення нежиті і свербіння шкіри. Далі хворий починає відчувати виражену здавленість в грудях, неспокій і утруднення дихання, особливо на видиху. У цьому випадку рекомендується сісти і спертися руками. Такі дії допомагають включити в акт дихання додаткові м'язи.
У міру наростання задухи з'являються сухі хрипи. Вони можуть чутися навіть на невеликій відстані. Тривалість астматичного нападу складає від декількох хвилин до декількох годин, поступово дихання полегшується. Після цього утворюється кашель, при якому виділяється невелика кількість в'язкого прозорого мокротиння.
У період між нападами симптоми астми слабо виражені. В основному вони представлені сухим наполегливим кашлем, першіння в горлі, іноді нежиттю і задишкою.
Найбільш важким станом при бронхіальній астмі вважається астматичний статус. Він являє собою тривалий напад, під час якого хворий піддається реальній загрозі. Найбільш небезпечний він для дітей і людей похилого віку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тварини, які допоможуть вилікувати астмуПричинами виникнення астматичного статусу служать різні фактори: припинення прийому протиастматичних препаратів, інфекції дихальних шляхів та інші. Відсутність його лікування призводить до стану коми, а іноді і до смерті. Такий випадок вимагає негайної госпіталізації і надання термінової медичної допомоги.