Кровотеча - це вилив крові через пошкоджені стінки судин і тканин. Розрізняють два види: внутрішню і зовнішню. Боротися з внутрішньою можуть тільки фахівці, тобто лікарі. А от знати, як можна зупинити зовнішню кровотечу, бажано кожній людині. Адже це може врятувати життя не тільки їй самій, але й іншому постраждалому в тій чи іншій ситуації.
Якщо ви бачите, що кровотеча почалася, постарайтеся визначити, до якого типу вона відноситься. Медики визначають 4 види кровотечі.
Одна з них - капілярна. Відрізнити її можна за кількістю крові та інтенсивності її витікання. При капілярній кровотечі повинна спостерігатися поверхнева рана, з якої буквально по краплі сочиться рідина.
Другий вид - венозна кровотеча. Виникає при появі глибоких ран і виглядає як рясне витікання темно-червоної крові.
Ще один вид кровотеч - артеріальний. Визначається досить легко зі щедрого витікання яскраво червоного кольору кров'яної субстанції з артерій. Зазвичай виглядає як невеликий фонтан або струмінь.
А ось при змішаній кровотечі можна спостерігати відразу два види - венозний і артеріальний. Передує цьому поява дуже глибоких ран, як колото-різаних, так і при рубаних.
У кожному випадку зупиняти кровотечу необхідно різними способами. Так, наприклад, з капілярною або венозної крововтратою можна боротися наступним чином. Для початку обробіть рану. Потім накладіть пов'язку. Бажано стерильну. Але якщо немає відповідних засобів, у разі надзвичайної ситуації підійде будь-який перев'язувальний матеріал. Так, наприклад, рану, що кровоточить можна перев'язати чистою носовою хусткою. Тільки ні за яких умов не кладіть на рану вату. Вона тільки заб'є її і може стати причиною додаткового зараження крові. При венозній кровотечі необхідно використовувати давить. Вона повинна притиснути кінці розірваних судин. Якщо пов'язки під руками немає, можна просто передавити пошкоджене місце пальцями, що зупинить кров і дозволить дочекатися приїзду медиків.
Що ж стосується артеріальної кровотечі, то тут головне-оперативність. Адже кров витікає досить швидко, і можна просто не встигнути. У даному випадку також необхідно скористатися гнітючою пов'язкою. Як правило, її надягають трохи вище місця пошкодження, щоб перекрити надходження крові до потерпілої ділянки. У деяких випадках для виготовлення давили пов'язок застосовують такі не медичні засоби, як краватка, підтяжки і косинки. Місце накладення пов'язки додатково накривають марлею або яким-небудь іншим засобом, щоб уникнути пошкодження відкритих нервів і пошкодженої шкіри. Після того як пов'язку надягнете, у вас є 2 години, щоб доставити потерпілого до лікарні.
До зовнішніх кровотеч відносять також і ті, які не мають відкритого зовнішнього джерела, тобто ран. До них відносяться кровотечі з носа, вуха, з легких, травного тракту і маткові кровотечі. У кожному з зазначених випадках способи зупинки крововтрати свої. Так, наприклад, при носовій кровотечі постраждалого необхідно покласти на спину так, щоб голова була трохи піднята і злегка відкинута назад. Стисніть пальцями крила носа. Всю ту кров, яка надходить в глотку хворому, необхідно спльовувати.
Вушну кровотечу зупиняють за допомогою пов'язки. Для цього на вухо накладіть чисту марлю і перев'яжіть. Положення потерпілого лежачи на боці зі здорової сторони зі злегка піднятою головою.
Легенева кровотеча зупиняється компресом. Спочатку посадіть потерпілого в положення напівсидячи, під спину покладіть валик. Компрес повинен бути холодним і кладуть його на груди потерпілого. Кровотеча з прямої кишки зупиняють так. Хворий повинен знаходитися в напівсидячому положенні із зігнутими в колінах ногами. Компрес кладуть йому на живіт.
Маткові кровотечі припускають застосування прокладок. Також використовується холодний компрес в районі низу живота.