В основі бронхіальної астми лежить запалення слизової оболонки бронхів, що викликається різними факторами: алергенами, стресом, інфекціями, зміною гормонального фону, деякими ліками.
Виникнення захворювання, пов'язане з біологічним дефектом в бронхах, який призводить до того, що звичайні подразники викликають незвичайну реакцію - бронхоспазм. До певного моменту зовнішні прояви відсутні, потім під впливом зовнішніх факторів з'являються симптоми бронхіальної астми.
Напади задухи з утрудненим видихом, є найчастішим симптомом астми. При цьому сам напад можна умовно розділити на період провісників, що змінявся періодом розпалу, що закінчується зворотним розвитком.
Передвісники з'являються за кілька хвилин або годин до розвитку нападу задухи. Прояви його індивідуальні, частіше це
чхання, свербіж очей, нападоподібний кашель, втома, головний біль або часте сечовипускання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Здоров'я та побут: 10 причин не викидати яєчну шкаралупуПеріод розпалу характеризується
нападом задухи з утрудненим видихом, почуттям тяжкості і здавлення в грудній клітці. Тривалість нападу різна, і триває від декількох хвилин до декількох годин, що залежить від тяжкості перебігу захворювання. Напад може пройти самостійно або під впливом ліків.
Іноді зустрічаються варіанти захворювання, коли напади як такі відсутня. Хвороба проявляє себе
кашлем, задишкою, сухими, свистячими хрипами, характерно положення сидячи, з розставленими в сторони руками. У цьому випадку діагноз встановлюється "винятковим" шляхом, коли всі інші захворювання зі схожими симптомами не підтверджуються.
У встановленні діагнозу допомагає проведення алергологічних проб, рентген легенів, спірографія, пневмотахографії, загальний аналіз мокротиння, клінічний аналіз крові.
Для самостійної оцінки прохідності бронхів підходить пікфлоуметра. Бажано ведення щоденника пікфлоуметріі - це дозволяє виявити загострення ще до його проявів.