У здорової людини колір сечі повинен бути світло-жовтим, проте у зв'язку з тим, що абсолютно здорові люди на сьогоднішній день зустрічаються не надто часто, цей показник може бути досить відносним. Крім цього, колір сечі може змінюватися при прийомі "Нітроксоліну", "Біоміцину" або синтетичного вітаміну С - при цьому він стає яскраво-жовтим, тоді як препарат "Амідопірин" здатний забарвити сечу в червоний колір.
Забарвлюють сечу в бордовий колір і деякі харчові продукти - наприклад, буряк або інші овочі яскравого відтінку.
При наявності жовтого або темно-жовтого кольору сечі можна запідозрити порушення в роботі підшлункової залози або печінки. Червонуватий відтінок сечі є приводом для звернення до уролога, оскільки він свідчить про наявність крові в ній. Це може бути викликано піском або каменями в нирках, рух яких зазвичай супроводжується сильним болем в області попереку і підвищенням температури тіла. Крім того, кров у сечі з'являється при важких захворюваннях сечовидільної системи і нездатності нирок відфільтровувати її в потрібній кількості.
Прозорість і об'єм сечіПрозорість сечі є її найважливішою фізичною властивістю - каламутність свіжозібраної рідини часто є показником гострого запального процесу в сечовидільній системі. У цьому випадку сеча забруднюється гноєм і великою кількістю лейкоцитів, тому при появі каламутності потрібно обов'язково здати відповідні аналізи. Що стосується обсягу - за добу здорова людина виділяє близько півтора літра сечі, при цьому її кількість залежить від вживання сечогінних продуктів або ліків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нетримання сечі під час вагітності: причини та лікуванняПеревищення 2-х літрів добового об'єму сечі може говорити про цукровий діабет, тоді максимум 1 літр на добу є ознакою закупорки сечоводу (не завжди).
Сеча, що пахне ацетоном, може свідчити про цукровий діабет, ураження головного мозку або печінки, а також гострому інфекційному захворюванні. Глюкоза в сечі також є можливою ознакою діабету або порушення вуглеводного обміну речовин. Білок може з'являтися в сечі після важкого фізичного навантаження, при пошкодженні ниркових канальців або при порушенні роботи нирок. Зазвичай аналіз на білок у сечі рекомендують повторити, прийнявши перед здачею сечі гігієнічний душ і виключивши можливість попадання в банку для аналізу сторонніх домішок.