Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Зуб мудрості: видаляти чи залишити

18:45, 09 Лют 2016 · Категорія: Лікування, Стоматологія · Переглядів 2104 · 

Те, що у людини має бути 32 зуба, знають навіть діти. Але спробуйте порахувати їх особисто у себе. Навіть якщо ви ніколи нічого не видаляли, цілком ймовірно, що зубів у вас зовсім не 32, а менше. Чому так? Та тому, що природа нагородила нас такий "радістю", як "зуби мудрості". Чому слово "радість" укладено в лапки - з власного досвіду знають багато. Так що ж робити з цими "хитромудрими" зубами, щоб обійтися без зайвих стресів і неприємностей?


Зуб мудрості

Зуб мудрості



В офіційній медицині поняття "зуби мудрості" немає взагалі, проте, цим терміном користуються багато лікарів. Означає він найостанніші в щелепі, так звані "восьмі" зуби або "вісімки". "Зубами мудрості" їх називають за те, що прорізуються вони не в підлітковому, тобто "нерозумному" віці, а вже в цілком зрілому, коли людина "досягла якоїсь мудрості".
 
Восьмі зуби відрізняються не тільки термінами прорізування. З точки зору фізіології, вони відносяться до рудиментів, тобто органів, які втрачають в процесі еволюції своє значення. Судячи з усього, у наших нащадків згодом вони взагалі зникнуть через непотрібність.
 
Наша щелепу стає все меншою, ми споживаємо все більше оброблену їжу, і така кількість зубів людині просто не потрібна. Зменшення щелеп призводить до того, що для "вісімок" не залишається місця, тому закладаються вони, найчастіше, зовсім не так, як годиться зубам. Одна з найбільш частих аномалій - це розташування боком, впираючись в сусідній, сьомий, зуб.
 
Все разом це призводить до того, що у багатьох людей вісімки прорізуються досить складно і болісно, не разом, а поодинці, нагадуючи про себе, коли людині виповнилося вже досить багато років. Втім, трапляється, що вони не прорізуються взагалі: деякі люди доживають без них і до глибокої старості.
 
Лікувати хворий "зуб мудрості" або відразу видаляти - вирішить стоматолог. Його рішення буде залежати від масштабу руйнувань, складності доступу і цінності саме цього конкретного зуба.
 
Крім розташування боком, "вісімки" нерідко мають досить криві коріння і нестандартне число каналів всередині них. Тобто, якісно обробити і запломбувати їх може бути чисто технічно неможливо. Та й дістатися й того зуба лікарю непросто: розташування в кутку щелепи не дозволяє працювати багатьма інструментами і нормально бачити поле роботи, що плюсів до якості теж не додає. А неякісне пломбування призводить до появи нових або збільшення вже наявних запальних змін в кістці.
 
Тому, якщо немає технічної можливості пролікувати канали, або масштаб руйнування надто вже великий, лікар порекомендує видалення. Нічого страшного: наш прикус відмінно обходиться і без такого зуба.
 
Буває, що "зуб мудрості" рятують в цілях протезування. Якщо не залишилося сусідніх зубів, і протез кріпити нема на що, остання надія - "мудрий". Але до такої ситуації краще не доводити, адже якщо не вдасться якісно запломбувати "вісімку", вона стане чимось на зразок "міни сповільненої дії", закладеної під майбутній протез.
 
Є ситуації, коли "зуб мудрості" доводиться видаляти без розмов.
 
"Вісімка" лежить боком і тисне на сусідній зуб, в тому числі, всередині щелепи. Навіть якщо зараз ніяких скарг немає, рано чи пізно це призведе до проблем не лише з "вісімкою", але і з тим зубом, на який вона тисне. Чекати в цій ситуації, як це іноді радять, абсолютно нічого: самостійно проблема не вирішиться.
 
"Вісімка" нерівно стоїть в зубному ряду і викликає травми слизової. Постійне травмування - прямий шлях до раку.
 
"Вісімка" не прорізується повністю і залишається частково закритою яснами. Наявність "капюшона" з ясен над зубом рано чи пізно призведе до запалення цієї частини ясен. Тому ситуація вимагає негайного втручання, причому, не такого вже й легені.
 
Зуб не дозволяє отримати якісний доступ. Не можна дістатися - значить, не можна нормально полікувати.
 
Ризики при лікуванні не виправдані функціональністю зуба. Якщо зуб не бере участі в повноцінному жуванні, а його лікування явно буде складним, то не має сенсу, набагато розумніше від такого зуба просто позбутися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде, якщо не чистити зуби?
 
До чого готуватися при видаленні "зуба мудрості"?
 
1. Візьміть до відома, що видалення таких зубів, особливо на нижній щелепі, свідомо вважається складним. Виділіть для такого видалення спеціально зайвий день і не призначайте на нього інших важливих справ. Хороша припухлість і неможливість протягом якогось часу нормально відкривати рот - звичайна справа при таких видаленнях. Це може тривати від одного дня і до пари місяців, все залежить від складності та травматичності процедури.
 
2. Якщо вас направляють в стаціонар, їдьте туди без роздумів: деякі ситуації неможливо вирішити в поліклініці, і для "вісімок" це далеко не рідкість.
 
3. Не панікуйте і не залишайте видалення "до кращих часів". Лікар не відправить вас на видалення без видимих причин, тільки тому, що так йому захотілося.
 
Видаляти зуб найкраще в так званий "холодний період". Не в сенсі зими на вулиці, а тоді, коли ще нічого не болить і явно не запалене. Загоєння в цьому випадку пройде набагато легше і швидше. Та й знеболювання набагато ефективніше працює, якщо немає активного запалення.
 
Дмитро Соловйов, лікар-стоматолог
www.bookersite.com


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:





Підписатись не коментуючи
E-mail:
 Додавання коментаря:
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
Підписатись на коментарі по e-mail
 

Пропонуємо переглянути наше відео





Останні новини

0:36
Чому бородавки не можна видаляти без участі лікарів
7:31
Як контролювати тиск без ліків: прості поради для здорового життя
20:26
Найпростіші способи збити температуру без таблеток
18:45
5 заморожених овочів, які допоможуть знизити холестерин
11:18
Терапевт назвала чай , який допомагає від кашлю
10:35
Як полегшити головний біль: корисні поради
9:30
Вчені виявили бактерії, які допоможуть боротися з алергією
18:45
Медики назвали ягоду, яка захищає від раку крові
13:30
Спорт бореться з хворобами Паркінсона та Альцгеймера
12:30
Топ-4 напої при сечокам'яній хворобі
1:20
4 варіанти вимірювання температури тіла
22:30
Втрата нюху може свідчити про важку хворобу
17:30
Квіти лаванди проти 9 хвороб
10:30
Овочі та фрукти, які прямо протистоять хворобам
13:30
Пекуча їжа, яка бореться з діабетом та холестерином
23:30
5 хвороб, які здатні подолати кабачки
13:30
Народні методи допомоги при укусі бджоли
9:30
Вчені обрали продукти, як допоможуть підшлунковій залозі
13:30
Найкращі продукти для зниження сечової кислоти
6:30
Причини виникнення шуму у вухах
22:30
Вірні ознаки хворої печінки
6:30
Три народні методи лікування ревматизму
23:30
Причини виникнення закладеності носа
9:30
Які ліки не варто приймати при застуді
10:30
Помічна речовина при нудоті та печії
0:47
Як вправити грижу диска?
21:30
Одержимість фітнесом та здоровим харчуванням - це хвороба
15:30
Як можна усунути причини хропіння
22:30
Ознаки проблем з вашою печінкою
15:30
Фактори, які можуть викликати головний біль
15:30
Знайдено причину розвитку бічного аміотрофічного склерозу
13:30
Продукт, якого боїться біль у м'язах
12:30
Натуральний засіб проти нудоти
10:30
Рослина, яка зніме запалення в шлунку
12:30
Щоденні дії, котрі збережуть вам здоров'я
10:30
Коли потрібна кінезіотерапія
12:30
Вчені довели, що самонавіювання здатне лікувати хвороби
7:30
Фруктовий сік, котрий ефективно лікує кашель
8:30
Продукти, котрі здатні лікувати хвороби
15:30
Найчастіші причини, через які виникає мігрень
Здоров'я в соцмережах: