Мільйони людей вмирають або стають інвалідами через серцево-судинні захворювання, в тому числі інсульти. Але ви можете захистити себе або принаймні значно знизити свої ризики стати жертвою інсульту. І для цього потрібно не приймати ліки, а стежити за тими аспектами свого способу життя, які впливають на сім ключових факторів вашого здоров'я. Що це за показники і як "налаштувати" їх оптимальним чином, щоб уникнути інсульту? Читайте дальше.
Профілактика інсльту
Перш за все, кілька слів про роль спадковості. На цей фактор ми вплинути поки не можемо. Однак внесок генетики в судинні катастрофи не перевищує 15-20%. Тому профілактика інсульту - найбільш ефективна стратегія захисту. І чим раніше ви почнете дотримуватися цієї стратегії, тим краще. Хоча найчастіше інсульт розвивається у людей похилого віку, ця хвороба в останні роки молодшає.
Отже, спочатку поглянемо на всі 7 факторів інсульту:
- фізична активність, - рівень холестерину, - рівень цукру в крові, - кров'яний тиск, - живлення, - вага тіла, - куріння.
Чому саме ці чинники? Їх запропонувала Американська асоціація кардіологів, і вони підтвердилися в ході масштабного і тривалого дослідження, яке охопило 23 тисячі жителів США у віці старше 45. Протягом п'яти років серед учасників було зареєстровано 432 напади інсульту. І все 7 показників зіграли важливу роль в прогнозуванні ризику інсульту.
Як саме? Вчені привласнювали учасникам певну кількість балів - від 0 до 14 - в залежності від того, наскільки точно вони стежать за цими чинникам (підтримують оптимальну вагу, відмовляються від куріння, не допускають підвищення холестерину і т. Д.). Причому вони виділили три категорії дотримання: недостатнє (від 0 до 4 балів), середній (від 5 до 9 балів) і оптимальне (від 10 до 14 балів).
На мій погляд, це дуже обнадійливі дані. Вони доводять, що ми в силах запобігти цій смертельній хворобі. Звичайно, змусити себе змінити спосіб життя не так просто: звичка - друга натура. Але ж зовсім не обов'язково влаштовувати революцію в окремо взятому організмі. Спробуйте почати з невеликих змін і поступово адаптуватися до них, щоб ці нові звички стали частиною вас. Тим більше що навіть незначні зміни зможуть серйозно знизити ваші ризики "заробити" інсульт. Особливо незначними вони здаються в порівнянні з тим, що доводиться міняти в своєму житті (і в житті рідних і близьких) людині, котра пережила інсульт.