Запалення слизової оболонки ока у медичній термінології називають кон'юктивітом. Воно може виникати через потрапляння в око хвороботворних мікроорганізмів, алергічних агентів та хімічних речовин.
Найчастіше викликають кон'юнктивіт віруси, які є одночасно збудниками застудних захворювань. Бактеріями кон'юнктивіт викликається рідше, але клінічні прояви у такого захворювання яскравіші і важче піддаються лікуванню.
Алергічний кон'юнктивіт можуть викликати різні алергічні агенти: пилок рослин, шерсть тварин, пил, парфуми, ефірні олії деяких фруктів (апельсини, лимони).
Хімічні речовини, які витають у повітрі, теж можуть пошкоджувати кон'юнктиву і викликати запалення. Це шампуні, гелі, креми, декоративна косметика (туш, пудра, тіні), які випадково потрапляють в очі і викликають роздратування.
Симптоми кон'юнктивіту розрізняються залежно від збудника запалення. Наприклад, вірусний кон'юнктивіт проявляється сльозотечею, почервонінням і свербінням в очах, людина постійно їх тре, спочатку запалюється одне око, а вже потім інше.
Бактеріальний кон'юнктивіт протікає важче: рясними гнійними виділеннями з очей, сльозотечею, людині важко вранці після сну розплющити очі, вони злипаються, наявний значний набряк повік і вони сверблять. Інфекція при бактеріальному кон'юнктивіті вражає зазвичай тільки одне око, при недотриманні правил особистої гігієни уражаються обидва ока.
Алергічний кон'юнктивіт проявляється сльозотечею, сверблячкою, набряком повік, запалюються в такому випадку обидва ока. Це захворювання очей може призводити до кератиту - запалення рогівки, яке може привести до втрати зору. Тому кон'юнктивіт краще почати лікувати якомога раніше.
Діагностує це захворювання очей у лікар-офтальмолог: він бере мазок з кон'юнктиви та призначає лікування. Головне, при перших ознаках захворювання прийти до лікаря. При бактеріальному кон'юнктивіті лікар призначить краплі з антибіотиком, а при вірусному - противірусні краплі з інтерфероном.
При алергічному кон'юнктивіті необхідно виявити алерген і виключити будь-які контакти з ним. Після того, як алерген виключений, можна застосовувати холодні компреси для очей і штучні сльози. У важких випадках призначають нестероїдні протизапальні та антігістамінні засоби.