Вони можуть впливати на розвиток раку, діабету і навіть депресії, тому людям важливо зберігати баланс мікрофлори кишечника. Для цього в кисломолочні продукти додають корисні пробіотики. Однак, вчені з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі виявили, що вони можуть еволюціонувати і стати шкідливими.
"Якщо людство збирається використовувати живі організми як ліки, - каже мікробіолог Гаутама Дантас, - варто пам'ятати, що функції цих мікроорганізмів можуть змінюватися в залежності від оточення, середовища проживання".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому вагітним жінкам треба приймати пробіотики?Щоб з'ясувати, в яких випадках мікроорганізми можуть стати небезпечними, вчені "нагодували" пробіотиком E. coli Nissle (EcN) мишей з різним станом мікрофлори кишечника і різною дієтою. Після п'яти тижнів дослідження вчені перевірили стан мікроорганізмів.
Виявилося, що у здорових мишей бактерії не еволюціонували, але у хворих особин були виявлені значні зміни. Зокрема, вчені помітили, що мікроорганізми виробили стійкість до антибіотиків, а деякі зовсім навчилися з'їдати кишковий слиз, звертаючись проти господаря.
"Важливо пам'ятати, в більшості випадків ніхто не буде прописувати пробіотики тим, хто здоровий, - нагадує Аура Феррейра, співавтор дослідження. - Якраз навпаки - вони призначаються людям з порушеннями мікрофлори, а саме в таких умовах пробіотики і еволюціонують".