Американські вчені виявили новий фактор, який може сприяти розвитку хвороби Альцгеймера.
Фруктоза міститься в багатьох продуктах, таких як фрукти, овочі та мед. Крім того, вона може вироблятися в організмі.
Вважається, що фруктоза допомагала нашим давнім предкам ефективніше шукати їжу. Вона впливає на метаболізм мозку, зокрема, пригнічує фактори, що відволікають (наприклад, недавні спогади). Таке придушення допомагало гомінідам зосередитися на питаннях виживання, а також спонукало до дослідницької поведінки та ухвалення ризику, що важливо при пошуках видобутку.
Однак на сучасних людей фруктоза чинить скоріше негативний ефект. Більшості з нас уже не потрібно постійно шукати собі їжу, проте біологічні механізми, що активуються фруктозою, все ще працюють. Вони спонукають людей споживати більше солодкої, жирної та солоної їжі, ніж слід, що призводить до підвищеного вироблення власної фруктози в організмі.
Вчені пояснили, що спочатку зниження метаболізму в мозку, спричинене фруктозою, було тимчасовим та оборотним. Але надлишок цієї речовини робить зниження метаболізму «хронічним та стійким». Це може призвести до прогресуючої атрофії мозку та загибелі нейронів із наступними симптомами хвороби Альцгеймера.
«Дослідження показало, що якщо тримати лабораторних щурів на фруктозі досить довго, у них у мозку утворюються тау- та бета-амілоїдні білки, ті ж білки, які спостерігаються при хворобі Альцгеймера. Ви також можете виявити високий рівень фруктози у мозку людей із хворобою Альцгеймера», – пояснили автори наукової роботи.