Роль печінки в організмі велика. Вона здатна накопичувати поживні речовини, а потім « видавати » їх організму в міру необхідності. Від її стану багато в чому залежить наш імунітет, а також нормальна діяльність серця, нирок, інших органів. Але найголовніше - печінка захищає організм від отруєння шкідливими речовинами.
Жовч, яку виробляють печінкові клітини, бере участь у травленні. Коли їжі в шлунку немає, жовчі виділяється мало. Але під час їжі печінкові клітини починають активно її виробляти і наповнювати жовчний міхур. З нього жовч направляється в кишечник. Там вона розщеплює жири, перетворюючи їх на розчинні сполуки, які всмоктуються потім в лімфатичну і кровоносну системи. Крім того, жовч сприяє скороченню м'язів кишечнику ( перистальтике ), зменшує в ньому бродильні і гнильні процеси.
Одне з найбільш небезпечних захворювань жовчного міхура - холецистит. Сприяє його виникненню застій жовчі, спричинений дискінезією жовчовивідних шляхів, а також вагітністю, важкими стресами, надмірними фізичними навантаженнями. Травми і захворювання печінки та підшлункової залози - теж потенційні джерела холециститу.
Напад гострого холециститу розвивається зазвичай на тлі хронічного або жовчно -кам'яної хвороби. Процес йде швидко і часто призводить до руйнування тканини стінок жовчного міхура. А оскільки його вміст насичене хвороботворними мікробами, то, потрапляючи через пошкоджені стінки міхура в черевну порожнину, воно починає роз'їдати в ній внутрішні органи. Розвивається перитоніт (запалення очеревини), і створюється ситуація, небезпечна для життя.
А починається напад з того, що піднімається температура і виникає озноб. Насторожити має те, що підвищена температура не спадає. У цьому випадку терміново викликайте невідкладну допомогу.
До приїзду лікаря можна прийняти такі заходи. Маленькими ковтками повільно пийте неміцний, трохи теплий чай. Ще краще - мінеральну воду : гідрокарбонатно- натрієву або гідрокарбонатно -хлоридно- натрієву, можна і сульфатну, які знайдуться в аптеці. Причому тільки в аптеці. Ні в магазині, ні тим більше в кіоску купувати мінералку в такому разі не можна. Намагайтеся поменше рухатися. Краще лежати в одному положенні на правому боці. Під язик покладіть таблетку валідолу.
Якщо ж можливості викликати лікаря немає або «швидка допомога» затримується з приїздом, хворому можна дати антибіотик, причому краще всього з групи еритроміцину. Левоміцетин в цьому випадку малоефективний. А препарати, похідні від пеніциліну - ампіцилін, оксацилін, - вважаються зовсім неефективними. Такий препарат, як фуразолідон, застосовують з успіхом.