Вегетосудинну дистонію ще прийнято називати "Вегетативна дисфункція", "вегетоневроз", "Нейроциркуляторна дистонія", так само багато хто називає її "хвороба невидимка", в дев'ятнадцятому столітті її називали "нудьгою", а от у двадцятому віднесли до неврастенії. На сьогоднішній день ВСД розглядають як порушення діяльності вегетативної нервової системи, яка являє собою набір симптомів, тобто таким чином ВСД хворобою не є а скоріше розглядається як функціональний стан, що складається з оборотних процесів. Так само ВСД утворюється шляхом виключення органічних порушень, іншими словами ми повинні виокремити насамперед кардіологічну, неврологічну і ендокринну складову.
Як проявляється ВСД?
Мабуть, одна з найпоширеніших форм ВСД є саматоформна вегетативна дисфункція з панічними атаками. Тобто проявляється типовими соматичними симптомами: пульсація в усьому тілі, підвищення або зниження артеріального тиску, жар, озноб, тремор кінцівок, брак повітря, нудота, запаморочення, блювота, пронос, і т.д Так само це завжди йде в поєднанні з емоційними розладами: тривога, страх смерті або зійти з розуму, дереалізація (все навколо стає нереальним), деперсоналізація (я сам стаю нереальним). Так само "панічна атака" або "вегетативний криз" виникає найчастіше на тлі повного благополуччя і повного здоров'я, запускає людині "хибне коло", тобто з'являється страх перед страхом. Таким чином пацієнт звужує коло свого пересування і своїх інтересів, боячись зайвий раз вийти з будинку, тому що подібні страхи мають тенденцію фіксуватися в тих місцях де це трапилося, на ці місця пацієнт виставляє так звані «якоря»
Причини ВСД
Перш за все це спадкова детермінованість (генетична схильність) тобто успадковується тип реакції на стрес, в медицині ще це прийнято називати "конституціональний" або "вегетативний портрет», далі це всім відомі стресові фактори, спосіб життя (шкідливий), зміна клімату, а так-же гормональні зміни (пубертатний період, менопауза, вагітність )
Лікування ВСД
- Психотерапія (психокаталіз, гіпноз, арт-терапія)
-Фармакотерапія (антидепресанти, транквілізатори, седативне, гомеопатія, вітаміни, трави)
Фізіотерапія
-Масаж
-Лікувальна фізкультура (плавання, йога, водні процедури)
Остеопатія
Техніки самодопомоги при ВСД або як навчитися жити з моїми особливостями?
-Дихальні техніки (глибокий вдих і повільний видих)
-Візуалізація (перемикання уваги)
-М'язова релаксація (напруга і розслаблення різних груп м'язів)
-Аутотренінг (діалог з самим собою)
-Пакетик або долоньки (чим менше кисню, тим менше адреналіну)
Профілактика ВСД: Це насамперед спосіб життя! Активний, з мінімальною наявністю телевізора і комп'ютера, так само з відсутністю шкідливих звичок (куріння, алкоголь, кава, переїдання). У так званому здоровому способі життя завжди присутні: здоровий секс, спорт, здорове харчування, живе спілкування і грамотно організований режим дня.