Заноза - будь-яке чужорідне тіло (гостра тріска, шип рослини тощо), що потрапило в товщу шкіри. Вона викликає хворобливість і майже завжди супроводжується нагноєнням. Заноза буває небезпечна: якщо її вчасно не видалити, це може призвести до таких захворювань, як панарицій (якщо заноза увійшла недалеко від нігтя), абсцес або флегмона. А якщо ви поранилися чимось, що довго лежало в землі, то після видалення скалки необхідно звернутися в медичний заклад за щепленням.
Правильно видаляємо скалку
Існує кілька способів видалення занози в домашніх умовах.
1. Прикріпіть до її кінчика шматок пластиру і зробіть ривок у напрямку, протилежному тому, в якому вона встромилася в шкіру.
2. Якщо не допомогло.
- Скористайтеся тонкою швейною голкою і пінцетом. (Руки попередньо вимийте, а голку і пінцет опустіть на 2-3 хвилини в окріп або потримайте над відкритим полум'ям 20 секунд, дайте інструментам охолонути).
- Ділянку шкіри в області занози протріть спиртовим розчином йоду.
- Голку введіть під зовнішній шар шкіри, збоку від зовнішнього кінця занози, під прямим кутом до неї і, не поглиблюючи голку в шкіру, спробуйте увіткнути вістрі голки в скалку і вийняти її через ранку.
- Після видалення занози ранку ретельно змастіть йодом (спиртом, перекисом водню або будь-яким антисептиком).
3. Якщо скалок багато і це колючки рослини (малини, кактуса та ін.)
Вони легко видаляються, після того як на це місце накапати воском зі свічки: застиглий віск зніметься разом з колючками.
Потрібно звернутися до лікаря, якщо скалка:
- Встромилася поруч з оком або артерією - Велика, встромилася глибоко і при цьому розкололася - Зі скла, яке розкришилося - З дерева і розбухла, що може призвести до набряку - Місце ранки почервоніло, стало набряклим, болючим і початок кровоточити.