22:30, 23 Кві 2013 · Категорія: Народна медицина · Переглядів 4856 ·
Бруньки рослин містять ефірні олії, вітаміни, салонін, кислоти, цукор, крохмаль, смолисті і дубильні речовини. З них готують відвари, настої, настоянки, салати, напої, варять варення, заварюють як чай, а деякі бруньки навіть маринують.
Бруньки рослин містять ефірні олії, вітаміни, салонін, кислоти, цукор, крохмаль
Липа.
Подрібнені свіжі бруньки липи застосовують зовнішньо як болезаспокійливий, протизапальний засіб при опіках, фурункулах, наривах.
Липові бруньки маринують і готують з них салат: 100 грам бруньок, 1 яйце, третину склянки сметани. Кожну бруньку розрізають навпіл і заправляють салат соусом, приготованим з сметани, яблучного оцту, гірчиці і подрібненого вареного яйця. Салат посипають селерою, петрушкою і кропом.
Осика.
Мазь при опіках і геморої: 1 ст. ложку висушених і розтертих в порошок бруньок просівають через дрібне сито і змішують з 100 грамами соняшникової олії.
Червона і чорна смородина.
Мають сечогінний і жовчогінний ефект, виводять надлишки солей, нормалізують кишкову флору: 1 ч. ложка бруньок на склянку окропу, настоювати 20 хв. Пити по 1 склянці 2-3 рази на день.
Береза.
Півпляшки бруньок залити горілкою, настояти місяць, періодично струшуючи. Приймати по 1 ст. ложці 3 рази у день до їжі при болях у суглобах, застуді, як жовчогінний і сечогінний засіб. Цією ж настоянкою рекомендується користуватися для зменшення втоми ніг, при болях у суглобах, екземі, полоскати рот при зубному болю.
Бруньки збирають навесні, коли вони вже набрякли, але ще не розпустилися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Що не можна забороняти дітям?
3 грубі помилки, які руйнують авторитет мами в очах дитини
Тушковане куряче філе з гарбузом в сметанному соусі