Насамперед, оправа повинна бути зручною, а також щільно прилягати до носа і вух. Міряючи окуляри, відразу звертайте увагу на те, чи не тиснуть вони на перенісся і скроні. Адже найменший дискомфорт у подальшому може викликати постійний головний біль.
Салони оптики сьогодні пропонують багатий вибір різноманітних моделей. Металеві оправи за традицією вважаються більш надійними. Якісні зразки зроблені з легких сплавів і мають гіпоалергенні покриття.
Пластикові оправи не настільки надійні, але дещо легші. На відміну від старих радянських окулярів, їх можна регулювати завдяки вбудованому всередину металевому стержню. Підбирати оправу краще в спеціалізованих магазинах оптики. Там можна відразу ж пройти консультацію лікаря і вибрати те, що напевно пройшло гігієнічну сертифікацію.
Скло або пластик
Крім гарної оправи, велике значення має і якість лінз. Від товщини і матеріалу, з якого вони зроблені, залежить кількість сонячного світла, що пропускається.
Скляні лінзи прозоріші, але, разом з тим, через свою крихкість можуть бути небезпечними для очей. У США, наприклад, не виплачують медичну страховку, якщо людина поранила ними очі. А в Угорщині лінзи зі скла заборонено використовувати в дитячих окулярах. Тому-то більшість сучасних сонцезахисних окулярів - повністю пластикові. Вони помітно легші, менше травмують перенісся але, в той же час, частіше дряпаються.
Пам'ятайте, що окуляри повинні захищати від сонця не тільки самі очі, але й чутливу шкіру навколо них. Тому медики не радять купувати окуляри з маленькими лінзами. Адже вони не тільки пропускають ультрафіолет на відкриті ділянки, але обмежують поле зору людини. А це зайвий раз навантажує сітківку і стомлює очі.
Кращими кольорами для лінз, на думку експертів, є зелений, сірий і відтінки коричневого. Зелений розслабляє очі і заспокоює нерви. Такі скла корисні людям з початковою стадією глаукоми. Сірий - мінімально спотворює кольори. А коричневий колір знімає втому і допомагає ясно бачити при яскравому світлі і відблисках.
Найнебезпечнішими для зору вважаються сині і фіолетові лінзи. Ці кольори стимулюють розширення зіниць, тим самим очі отримують більш високу дозу опромінення. Не рекомендують лікарі також червоні, жовті та оранжеві скла. Вони можуть викликати роздратування і навіть підвищити очний тиск.
Якщо ви займаєтеся активними видами спорту (наприклад, велосипедним або гірським), то окуляри повинні захищати не тільки від ультрафіолету, але і від камінців, комах і пилу. У таких випадках рекомендується вибирати оправи і лінзи з особливо міцного пластику.
Для водіїв важливо, щоб окуляри мали покриття антивідблиску і не відбивали світло.
Згідно з міжнародними спектральним нормам, сонцезахисні окуляри бувають:
• косметичними (Cosmetic). Пропускають від 50 до 100% ультрафіолету. Підходять для хмарної погоди або неактивного сонця;
• універсальними (General). Пропускають 18-50% УФ-випромінювання. Оптимальний варіант для міста в середній смузі;
• особливо захисними (High UV-protection). Практично не пропускають УФ-промені. Призначені для гірськолижників, альпіністів, подорожуючих по жарких країнах.