Засоби, які застосовуються при кашлі та застудних захворюваннях. Муколітичні засоби.
Код ATC R05C B01.
Ацетил цистеїн (АЦЦ) – муколітичний, відхаркувальний засіб, який застосовується для розрідження мокротиння при захворюваннях дихальної системи, що супроводжуються утворенням густого слизу. Ацетил цистеїн є похідним амін окислоти цистеїн. Діє секретолітично та підвищує моторику респіраторного тракту. Муколітичний ефект препарату має хімічну природу. За рахунок наявності вільної сульфгідрильної групи ацетил цистеїн розриває дисульфід ні зв’язки кислих мукополісахаридів, що призводить до де полімеризації мукопротеїдів гнійного мокротиння. Внаслідок цього в’язкість мокротиння зменшується.
Препарат має також антиоксидантні пневмопротекторні властивості, що зумовлено зв’язуванням його сульфгідрильними групами хімічних радикалів і, таким чином, знешкодженням їх. Крім того, препарат сприяє підвищенню синтезу глутатіону – важливого фактора хімічної детоксикації. Ця особливість ацетил цистеїну дає змогу ефективно застосовувати останній при гострих отруєннях парацетамолом та іншими токсичними речовинами (альдегідами, фенолами).
Після перорального застосування ацетил цистеїн швидко і повністю всмоктується і піддається метаболізму в печінці з утворенням цистеїну, фармакологічно активного метаболіту, а також діацетил цистеїну, цистину і надалі – змішаних дисульфідів. Біодоступність дуже низька – близько 10 %. Зв’язування з білками плазми – приблизно 50 %. Ацетил цистеїн виводиться нирками у вигляді неактивних метаболітів (неорганічні сульфати, діацетил цистеїн).
Період напів виведення визначається, головним чином, швидкою біотрансформацією в печінці і становить приблизно 1 годину. У разі зниження функції печінки період напів виведення подовжується до 8 годин.
Показання для застосування.
Лікування гострої та хронічної патології бронхолегеневої системи при захворюваннях, що супроводжуються підвищеним утворенням мокротиння з погіршенням відхаркування.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до ацетил цистеїну або до інших компонентів препарату.
Виразкова хвороба шлунка і дванадцяти палої кишки в стадії загострення, кровохаркання, легенева кровотеча.
Належні заходи безпеки при застосуванні.
Ацетил цистеїн слід застосовувати з обережністю пацієнтам із бронхіальною астмою або виразковою хворобою в анамнезі.
Пацієнтам із захворюваннями печінки, нирок ацетил цистеїн слід призначати з обережністю для уникнення накопичення азотвмісних речовин в організмі.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
На сьогодні немає достатньої кількості спостережень щодо застосування препарату в період вагітності і лактації, тому препарат в цей період можна призначати тільки тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Не впливає.
Діти.
Через великий вміст ацетил цистеїну, що міститься в препараті, його не можна призначати дітям віком до 6 років.
Спосіб застосування та дози.
Дорослим та дітям старше 14 років призначають по 400 - 600 мг ацетил цистеїну на добу (по 1 пакетику 600 мг 1 раз на добу або по 1 пакетику 200 мг 3 рази на добу, або по 2 пакетики 200 мг 1 раз на добу).
Дітям віком 6 - 14 років: 400 мг на добу, розподілених на 2 прийоми (по 1 пакетику 200 мг 2 рази на добу).
Муковісцидоз. При муковісцидозі хворим з масою тіла понад 30 кг допускається підвищення добової дози до 800 мг на добу. Дітям віком від 6 років звичайно призначають по 200 мг 3 рази на добу. Терапію починають послідовно, поступово підбираючи ефективну дозу.
АЦЦ® Гарячий напій слід приймати після їди. Вміст пакетика розчиняють, при помішуванні, в ½ склянки гарячої води та випивають, по можливості, більш гарячим. Для посилення муколітичного ефекту ацетил цистеїну рекомендовано додаткове вживання рідини.
При гострих неускладнених захворюваннях препарат застосовують не більше 4 - 5 днів без нагляду лікаря.
Термін лікування хронічних захворювань визначається лікарем. Хронічний бронхіт і муковісцидоз потребують тривалого лікування або лікування курсами по декілька місяців (до 6 місяців).
Передозування.
Досі не спостерігалося випадків тяжких і небезпечних для життя побічних ефектів, навіть при екстремальному передозуванні.
Симптоми: нудота, блювання, діарея.
Терапія: лікування симптоматичне.
Побічні ефекти.
Для опису частоти побічних дій використовують таку класифікацію: дуже часто (³ 1/10), часто (³ 1/100, < 1/10), нечасто (³ 1/1000, < 1/100), рідко (³ 1/10 000, < 1/1000), дуже рідко (< 1/1000).
Загальні порушення: нечасто – алергічні реакції (свербіж, кропив’янка, екзантема, висипи, ангіо невротичний набряк), тахікардія, артеріальна гіпотензія, гарячка, головний біль, дзвін у вухах.
З боку дихальної системи: рідко – диспное, бронхоспазм (переважно у пацієнтів з гіперреактивністю бронхіальної системи, що асоціюється з бронхіальною астмою).
З боку травного тракту: нечасто – печія, стоматит, абдомінальний біль, нудота, блювання, діарея.
Повідомлялось про окремі тяжкі реакції з боку шкіри (синдром Стівенса-Джонсона і синдром Лайєлла). При застосуванні ацетил цистеїну дуже рідко повідомлялось про виникнення кровотеч, що частіше за все були пов’язані з розвитком реакцій гіпер чутливості. У багатьох дослідженнях було відмічено пригнічення агрегації тромбоцитів, однак клінічного підтвердження тому немає. Дуже рідко повідомлялось про випадки анемії, геморагії, анафілактичні реакції або навіть шок. У випадку виникнення змін шкіри чи слизової оболонки, слід негайно звернутися до лікаря та припинити застосування ацетил цистеїну.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Одночасне застосування АЦЦ® Гарячого напою з протикашльовими засобами може посилювати застій мокротиння через пригнічення кашльового рефлексу.
Ацетил цистеїн не рекомендується застосовувати одночасно з антибіотиками тетрациклінового ряду (за винятком доксицикліну).
Випадки інактивації антибіотиків інших груп ацетил цистеїном спостерігались виключно під час експериментів in vitro при безпосередньому змішуванні останніх. In vitro несумісність спостерігалася з деякими напівсинтетичними пеніцилінами, тетрациклінами, цефалоспоринами, а також з аміноглікозидами. Немає даних про несумісність з такими антибіотиками, як амоксицилін, еритроміцин, цефуроксим.
Але для безпеки хворого пероральне застосування антибіотиків не повинно збігатися з прийомом ацетил цистеїну та можливе з інтервалом не менше 2 годин.
Одночасний прийом нітрогліцерину та ацетил цистеїну може призвести до посилення вазодилататорного ефекту нітрогліцерину.
Ацетил цистеїн зменшує гепатотоксичну дію парацетамолу.
Термін придатності.
3 роки – для порошку АЦЦ® Гарячий напій (200 мг ацетил цистеїну);
4 роки – для порошку АЦЦ® Гарячий напій (600 мг ацетил цистеїну).
Умови зберігання.
Зберігати при температурі не вище 25 °С.
Зберігати в недоступному для дітей місці.
Упаковка.
По 3 г порошку (200 мг ацетил цистеїну) в пакетику; по 20 пакетиків у картонній коробці;
по 3 г порошку (600 мг ацетил цистеїну) в пакетику; по 6 пакетиків у картонній коробці.