Фармакотерапевтична група. Засоби що застосовують при кашлі та застудних захворюваннях. Муколітичні засоби. Код АТС R05C B06.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Препарат здійснює виражені муколітичні (секретолітичні) та відхаркувальні ефекти, має слабку протикашльову дію. Стимулює утворення сурфактанту, нормалізує реологічні показники мокротиння і порушену бронхолегеневу секрецію, зменшує в'язкість і адгезивність мокротиння, збільшує мукоциліарний транспорт, полегшуючи виведення мокротиння з бронхів.
Фармакокінетика. При пероральному прийомі амброксол швидко і повністю абсорбується в травному тракті, добре проникає в тканини, особливо в слизову оболонку бронхів і легеневу тканину. Максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 1-1,5 години після прийому. Біодоступність складає 70-80 %. Період напів виведення амброксолу тривалий (8-10 годин). Проникає через гематоенцефалічний і плацентарний бар'єри, виділяється з грудним молоком. Метаболізується в печінці шляхом кон'югації з утворенням неактивних метаболітів. Виводиться, в основному, нирками.
Показання до застосування. Як симптоматичне лікування при гострих і хронічних захворюваннях органів дихання, що супроводжуються утворенням в’язкого та важковідокремлюваного мокротиння: гострий бронхіт, хронічний бронхіт у стадії загострення, трахеїт, ларингіт, фарингіт; бронхіальна астма, пневмонія, муковісцидоз, бронхоектатична хвороба. Препарат застосовують також для профілактики застійних явищ у бронхолегеневій системі після великих оперативних втручань, травм.
Спосіб застосування та дози. Препарат призначають дорослим і дітям старше 12 років по 1 таблетці (30 мг) 2-3 рази на добу (в особливо тяжких випадках добова доза може бути збільшена до 180 мг). Дітям віком 5-12 років – по ½ таблетки (15 мг) 2-3 рази на добу, 3-5 років – по ¼ таблетки (7,5 мг) 3 рази на добу. Дітям до 3 років рекомендується інша лікарська форма. Препарат застосовують під час або після їжі, запиваючи невеликою кількістю води.
Тривалість курсу терапії визначається індивідуально залежно від ефективності терапії і, як правило, складає 10-14 днів.
Побічна дія. Рідко можлива печія, диспепсія, нудота, блювання, алергійні реакції (шкірні висипання, кропив’янка, ангіневротичний набряк).
Протипоказання. Виразкова хвороба шлунка і дванадцяти палої кишки, судоми будь-якої етіології, 1 триместр вагітності, період лактації, підвищена чутливість до компонентів препарату, діти до 3 років.
Передозування. Симптоми: нудота, блювання, біль у епігастральній області. Лікування симптоматичне.
Особливості застосування. При лікуванні необхідно додатково приймати достатню кількість рідини, що підвищує відхаркувальну дію амброксолу.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні Амброксолу гідро хлорид може підсилювати ефективність антибактеріальних засобів (ампіциліну, амоксициліну та ін.) і теофіліну, підвищуючи їхню концентрацію в крові. Не рекомендується сполучати лікування препаратом із прийомом протикашльових засобів.
Умови та термін зберігання. У сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 0С.
Термін придатності – 2 роки.
Умови відпуску. Без рецепта.
Упаковка. По 10, 20 таблеток в блістері. По 2 блістера № 10, по 1 блістеру № 20 в пачці.
Виробник. ВАТ “Хімфармзавод “Червона зірка”.
Адреса: 61010, Україна, м. Харків, вул. Гордієнківська, 1.